Kalendarz alergika 2021 - co pyli w jakich miesiącach?

2021-05-13

Sezonowe objawy alergiczne dokuczają wielu z nas, odrobina wiedzy nie zaszkodzi, warto więc wiedzieć na co konkretnie reagujemy oraz poznać okresy wysokiego stężenia pyłków, tak by żyło się nam łatwiej. Poniżej podstawowe informacje oraz trochę tipów dla każdego, kto ma do czynienia z tym problemem.

Najbardziej typowe objawy alergii

pylenie drzew 2022

Wodnisty katar i uczucie ciągle zatkanego nosa to pierwszy symptom kojarzący nam się z uczuleniem. Do tego często dochodzą także swędzące oczy lub alergiczne zapalenie spojówek. Kolejnym objawem jest pokrzywka alergiczna (inaczej idiopatyczna). Niektóre objawy uczulenia na pyłki może przypominać przeziębienie. Jeżeli jednak katar czy łzawienie z oczu dopadają nas regularnie o tej samej porze roku, warto przeprowadzić testy, aby zorientować się, czy to przypadkiem nie alergia jest przyczyną tych dolegliwości.
Zdarza się także tzw. alergia krzyżowa, co oznacza, że osoby uczulone na jeden alergen mogą odczuwać takie same objawy po zupełnie innej substancji, lecz podobnej pod względem budowy chemicznej. Przykładem takiego powiązania jest brzoza i surowe jabłko - co oznacza, że osoby uczulone na pyłki brzozy (która pyli w kwietniu), reagują po zjedzeniu surowego jabłka - najczęstsze objawy to świąd w jamie ustnej, pokrzywka, katar czy trudności ze strony przewodu pokarmowego. Inne powiązania to: lateks i banan, trawy i mąka żytnia/pszenna, wieprzowina i sierść kota. Kombinacji jest oczywiście więcej, co ciekawe niektóre alergeny (na przykład jabłko) tracą swoje właściwości uczulające po bróbce termicznej, w przypadku innych (białko jajka kurzego) nie ma to znaczenia.

Jak się przygotować, czyli rady dla alergików

Tak jak w przypadku każdej dolegliwości, warto dowiadywać zagłębić temat, aby pomóc sobie w dobrym funkcjonowaniu. Jeśli mamy do czynienia z alergią na pyłki, przydatne będą proste rady:
- przed położeniem się spać przepłucz dokładnie twarz wodą, aby spłukać z niej pyłki. Pamiętaj także o włosach, tak aby po położeniu się spać pyłki nie spadły z nich na poduszkę i dokuczały podczas snu.
- w miarę możliwości wietrz mieszkanie podczas deszczu lub zaraz po nim. Powietrze jest wtedy wolne od pyłków. Także spacer w takiej pogodzie będzie mniej obciążający.
- w okresie pylenia korzystnym sportem będzie pływanie w basenie. W przeciwieństwie na przykład do joggingu i długich spacerów nie sprawi, że organizm będzie otoczony alergizującą roślinnością, a dodatkowo jeszcze pomoże wypłukać z ciała pyłki.
- jeśli objawy są dokuczliwe, stosuj odpowiednie lekarstwa. Zwykle są to tabletki z lekami antyhistaminowymi i w zależności od objawów - krople do nosa, oczu lub maści.
- w okresie zwiększonego pylenia warto zadbać o dietę - nie spożywać produktów mocno przetworzonych, z dużą ilością barwników i konserwantów, gdyż mogą dodatkowo wzmocnić reakcję organizmu na alergen. Dobrze jest poznać alergeny krzyżowe i w okresie pylenia alergenu pierwotnego unikać produktów o podobnej budowie.
- zapoznaj się koniecznie z całorocznym kalendarzem pylenia a także bieżącą sytuacją alergologiczną w Twoim regionie: https://www.claritine.pl/prognoza-dla-alergikow/aktualna-prognoza-pylenia

Kalendarz pylenia 2022

kalendarz pylenia na 2021 i 2022 rok. Sprawdź co pyli

Pylenie drzew, traw i innych roślin ma charakter cykliczny i powtarza się co roku w podobnym czasie. Warto znać miesiące, w którym nasz alergen jest najbardziej aktywny po to, by odpowiednio się przygotować. Jeśli na przykład jesteś uczulony na trawy, które intensywnie pylą w czerwcu, rozważ urlop w tym miesiącu - koniecznie nad morzem, gdzie stężenie pyłków będzie mniejsze. Jeśli dokucza pylenie brzozy (kwiecień), możesz pokusić się o wiosenną podróż tam gdzie nie występuje (np. wysokie góry lub zagranica - kraje południowe albo jeszcze bardziej odległe destynacje). Kalendarz dla alergika jest przygotowywany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych i dostępny na wielu stronach internetowych. Ponieważ pylenie zależy od warunków pogodowych i klimatycznych, kalendarz jest podzielony na regiony, dzięki czemu bardziej precyzyjnie oddaje regionalne uwarunkowania. Południowo-zachodnia część Polski nazywana jest biegunem ciepła i tutaj wegetacja rośnij jest najszybsza w kraju. Pylenie rozpocznie się także najwcześniej. Z kolei północny wschód do tereny bardziej surowe, z wegetacją opóźnioną nawet o kilka tygodni. Warto znać ten schemat planując podróże czy urlop.

ekologiczne-gadzety-reklamoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00