Kalendarz wędkarski - brania ryb na 2022

2022-02-09

Wędkarstwo stało się bardzo popularnym zajęciem dla wielu pasjonatów. Niektórzy traktują to jako pracę, a niektórzy jako przygodę i pasję. Przygotowanie na dobre połowy może się wydawać bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Poniżej przedstawiamy parę tipów dla wędkarzy.

Jak się przygotować na połowy

akcesoria wędkarskie

Łowienie ryb to nie jest tylko rzut wędką jak mogłoby się wydawać. Wędkarze muszą mieć odpowiedni sprzęt, ubiór oraz wiedzę. Praca wymaga zapoznania się z wieloma zasadami, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w kilka książek wyjaśniających tajniki sprawdzonych połowów. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji.

  1. Przynęta - ma duże znaczenie w zależności od tego jaką rybę chcemy złowić. Mają one różne wielkości oraz wygląd. Dla przykładu “Wobler kleniowy” najlepiej sprawdzi się na karpie i pstrągi. Najlepszym sposobem jest samemu dokonać prób z różnymi przynętami i wyciągnąć z nich wnioski. 
  2. Co założyć na haczyk - tutaj podobnie jak wyżej - sami musimy popróbować. Podstawową całoroczną przynętą jest ochotka. Drugą z kolei jest biały robak. Niektórzy potrafią nawet łowić przy pomocy kanapek. 
  3. Zanęta - dobrze jest eksperymentować z doborem zanęty. Wybór jest ogromny, i każda z nich może przywołać różne gatunki ryb. Taką zanętę możemy kupić w każdym sklepie wędkarskim lub zrobić samemu. Należy pamiętać by nie przesadzić z jej intensywnym zapachem. Może to odstraszyć nasz połów.
  4. Warunki atmosferyczne -Jedna z najbardziej kluczowych roli przy łowieniu. Nie ma wędkarza który nie interesowałby się pogodą. Wiele czynników ma wpływ na połowy - jedną z tych które mają największy wpływ na udany połów jest deszcz. Ryby chętniej biorą przy lub po opadach niż kiedy jest sucho. Faza księżyca również ma wpływ na połowy, najwięcej ryb można złowić w okolicach pełni. Przeciwnie jest w przypadku księżyca w nowiu. Duży wpływ ma również wiatr - im słabszy tym korzystniejszy. Najlepiej jest łowić przy wietrze z zachodu oraz z południa. Dobrze jest też patrzeć na barometr. Jeśli wskazuje on mocne wahania ciśnienia, nasze połowy nie będą najlepsze. Niskie ciśnienie również ma zły wpływ na korzystny połów. Innym czynnikiem jest temperatura wody. Ryby nie lubią słońca więc dobrze jest wędkować przy lekko zachmurzonym niebie.  
  5. organizacja pracy - każdy wędkarz musi wielu rzeczy spróbować samemu i wyciągnąć własne wnioski na przyszłość. Dlatego dobrze jest się odpowiednio przygotować i prowadzić lub zakupić kalendarz wędkarski. Więcej informacji o nim poniżej. 

Kalendarz brań na 2022

Wędkarz łowi ryby

Każdy wędkarz wie, że nie tylko ubiór i sprzęt się liczy przy tym zawodzie. Nie obejdzie się bez wiedzy czy informatora. Są rzeczy o które musimy zadbać sami, ale do określenia niektórych z nich z pomocą może przyjść kalendarz wędkarski. Dzięki niemu można sprawdzić kiedy najlepiej jest łowić określone gatunki ryb oraz kiedy połowy będą najobfitsze. Na rybołówstwo znaczenie ma wiele czynników klimatycznych, zaliczamy do nich: fazy księżyca, warunki atmosferyczne, pogoda, kierunek wiatru, temperatura wody oraz powietrza i ciśnienie. Pora roku też potrafi wiele powiedzieć, innych ryb możemy się spodziewać latem a innych wiosną. Hobbyści przeważnie łowią w okresie letnim, wyjeżdżając na wakacje nad morze. Warto mieć podgląd na taki informator, gdyż są dni kiedy ryby naintensywniej żerują co da nam udane połowy. Innego dnia, będzie trzeba zrezygnować z wędkowania z powodu bardzo małych szans na złowienie dużej ilości ryb. Jak to wygląda? Na przykładzie można zaobserwować, że luty jest miesiącem dobrych połowów łososia, okonia i płoci spod lodu. W kalendarium opisany jest każdy dzień pod kątem brań. Na przykład 4 lutego można spodziewać się dużej ilości ryb, za to 3 lutego, już niekoniecznie. Musimy jednak pamiętać, by nie brać tych informacji zbyt poważnie. Czasem wszystko będzie nam sprzyjało, ale nagle rozpędza się wichura. Wiadome jest, że wtedy dla bezpieczeństwa trzeba będzie zostać w domu. Czasem warto jednak się poświęcić i wyjść na połowy podczas deszczu który jak wiemy sprzyja wędkarzom.

Taki podstawowy informator kalendarzowy można kupić w wielu sklepach lub księgarniach. Wyróżniają się od innych kalendarzy, przez dodatkowe informacje o pogodzie, braniach oraz gatunkach. Każdy miesiąc ma przeważnie inne zdjęcie ryby z dodatkowym opisem. Jeśli jednak planujemy notować wszystko samemu, do tego przydadzą się kalendarze książkowe lub trójdzielne. Informacje na temat brań możemy znaleźć na wielu stronach internetowych po wpisaniu odpowiedniej frazy, po czym zapisać najbardziej potrzebne informacje przy odpowiedniej dacie. Kalendarze książkowe bardziej sprawdzą się w roli notatnika do zapisywania obserwacji. Mamy wtedy podgląd i na daty i na notatki. Taki nasz własny notatnik przyda się w szczególności jeśli chcemy skrupulatnie zapisywać nasze obserwacje na przyszłość. Dzięki swoim małym rozmiarom można je zabrać ze sobą w teren i zapisywać wszystko na bieżąco. Dobrze jest prowadzić własny informator do konkretnego miejsca łowieckiego, by móc mieć porównanie z innymi. Do prowadzenia zapisków z naszych obserwacji może równie dobrze nadać się notes.

Wędkowanie może być dla jednego rozrywką na weekend dla innego poważną zajęciem. Każdemu jednak zależy by złowić chociaż jedną rybę. Dzięki kilku małym radom i wskazówkom można spodziewać się lepszych rezultatów wędkowania.

kalendarze-trojdzielne-reklamoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00