Jak zwiększyć swoją produktywność?

2022-04-29

bycie produktywnym

 

Produktywność — a raczej jej brak, jest problemem, z którym mierzy się wielu z nas. Blokady artystyczne dopadają każdego i są spowodowane wieloma czynnikami, nawet tak nietypowymi, jak pogoda. Przedstawiamy kilka prostych porad jak zwiększyć swoją produktywność.

 

Wyznacz sobie cel z metodą S.M.A.R.T. 

 

Najczęściej zwiększamy swoją produktywność, gdy dążymy do osiągnięcia konkretnego celu. Im bardziej go pragniemy, tym więcej energii wkładamy w jego realizację. Wszystko jest możliwe, gdy mamy odpowiednią determinację i odrobinę wolnego czasu. Metoda SMART składa się z pięciu również ważnych elementów, by stworzyć skuteczny plan działania.

  1. Specific (konkretny) - należy precyzyjnie i klarownie określić cel oraz wyeliminować ogólniki, tak by był zrozumiany przez wszystkich, których dotyczy.  
  2. Measurable (mierzalny) - należy określić metody monitorowania postępów, aby ocenić efektywność podejmowanych działań.
  3. Achievable (osiągalny) - należy w sposób realistyczny i wykonalny wyznaczyć cel. Istotne są możliwości zasobowe oraz czas na wykonanie poszczególnych zadań. Jeśli cel wydaje się niemożliwy do osiągnięcia, może być konieczne zwiększenie zasobów lub podzielenie go na mniejsze etapy. 
  4. Relevant (realny) - cel powinien być zgodny z misją firmy. Ważne jest, aby określić, jakie korzyści ma przynieść osiągnięcie danego celu dla organizacji. 
  5. Time-bound (określony w czasie) - należy wyznaczyć termin realizacji. Cel bez określonego terminu jest mało wartościowy, a określenie ostatecznej daty pozwala ocenić sukces lub porażkę przedsięwzięcia i umożliwia planowanie kolejnych działań. 


Po znalezieniu celu istotnym punktem jest stworzenie planu działania. Ważne, by został on zapisany, a nie tylko istniał w naszej głowie. Możemy to zrobić wykorzystując po prostu notesy firmowe, plenery lub kalendarze, które pomogą nam zorganizować pracę. Te produkty umożliwiają szczegółowe zaplanowanie działań na konkretny dzień, co może znacznie poprawić naszą organizację. Dodatkowo możemy w nich zapisywać osiągnięcia i notatki, aby śledzić postępy i potrzeby dalszego rozwoju. To także pomaga utrzymać rutynę pracy. 

 

pilnie pracujące osoby

 

Skupiaj się na jednym zadaniu i eliminuj czynniki rozpraszające 

 

Jeszcze niedawno multi-tasking był uznawany za jedną z najbardziej cenionych cech pracownika. Jednak w obecnych czasach skupianie się na wielu zadań jednocześnie może nie być aż tak skuteczne. Nową popularną metodą pracy jest single-tasking, a oto korzyści wynikające z niej:

 

 

Znajdź swój własny styl pracy, jednocześnie nie rezygnując z szukania inspiracji

 

Znalezienie własnego stylu pracy jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i zadowolenia zawodowego. Każdy z nas ma inne predyspozycje, preferencje i metody pracy, które sprawiają, że osiągamy najlepsze rezultaty. Jednakże, choć wartościowe, nasze własne metody mogą być ograniczone i niepełne bez inspiracji z zewnątrz. Szukanie inspiracji wszędzie wokół nas może poszerzyć nasze horyzonty i pomóc nam odkryć nowe pomysły oraz podejścia do pracy. Inspiracja może pojawić się w najmniej oczekiwanych miejscach - w sztuce, muzyce, literaturze, czy nawet w codziennych sytuacjach życiowych. To, co ważne, to być otwartym na te inspiracje i gotowym do wcielenia ich w życie. Łączenie własnego stylu pracy z różnorodnymi źródłami inspiracji może prowadzić do rewolucyjnych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Pozwala to nam stale rozwijać się, unikać stagnacji i utrzymywać świeżość w naszej pracy. Warto zatem doceniać i pielęgnować swój unikalny styl pracy, jednocześnie pozostając otwartym na inspirację z zewnątrz. To połączenie własnego talentu i zewnętrznej inspiracji może przynieść najbardziej satysfakcjonujące i efektywne rezultaty. 

 

nagradzanie sie

 

Pamiętaj o odpoczynku i nagradzaniu się! 

 

Czasami mniej znaczy więcej. Konsekwentne poświęcanie całej swojej energii na pracę, zwłaszcza bez żadnych przerw, nie jest zdrowe ani zrównoważone. Dlatego kluczową umiejętnością jest właściwe planowanie i organizacja czasu pracy. Nie ma nic złego w tym, aby od czasu do czasu zarezerwować kilka godzin na inne aktywności, które sprawiają nam przyjemność i pozwalają odetchnąć. Odpoczynek pomoże nam zregenerować siły i wrócić do pracy w pełni skoncentrowani i gotowi do efektywnego działania. Jeśli osiągniesz coś, co było dla ciebie wyzwaniem, nie zapomnij się nagrodzić! Traktuj to jako sukces, który zasługuje na uznanie. Nagrody mogą być drobne jak ulubiona czekolada lub większe — wycieczka do kina. Dziel się swoimi doświadczeniami z bliskim i wspólne świętujecie sukcesy. 

 

Źródła:
https://www.forbes.com/advisor/business/smart-goals/
https://redseo.pl/blog/metoda-smart-w-marketingu/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=20843987906&utm_content=159478215787&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TncfQFuIfxL4RANnrCnWI7LtVYd4rH3abRYVr5eCklR5rr5Q-t0lmUaAtLmEALw_wcB
https://firmbee.com/pl/multitasking-vs-single-tasking

notesy-reklamoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00