Kalendarz dni wolnych od pracy w Austrii 2025

2024-03-19

Polska należy do 10 największych partnerów handlowych Austrii, a oba kraje dążą do dalszego zacieśniania współpracy, szczególnie w obszarach takich jak automatyzacja procesów produkcyjnych, pojazdy elektryczne, przemysł meblarski i chemiczny oraz żywność ekologiczna. Ponadto, Austria jest znaczącym inwestorem zagranicznym w Polsce, zwłaszcza w sektorach bankowym i budowlanym. Polskie firmy reprezentujące interesy Austrii to między innymi Fakro (producent okien), Comarch (usługi IT) i CCC (producent obuwia). Te dynamiczne relacje gospodarcze ukazują ogromny potencjał dla dalszego rozwoju współpracy między tymi dwoma krajami. Sprawdź, jak zorganizować podróże służbowe do Austrii, unikając dni wolnych od pracy i zapewniając sprawną współpracę z austriackimi partnerami. 

 

dni-wolne-austria-2025-kalendarz

 Opracowanie CSK Kalendarze

Dni wolne od pracy w Austrii, a dni robocze w Polsce – jak zaplanować współpracę biznesową?

 

Wniebowstąpienie (Christi Himmelfahrt) w Austrii to dzień obchodzony zgodnie z tradycją katolicką i zawsze przypada w czwartek. W Polsce oficjalne obchody tego święta zostały przeniesione na VII Niedzielę Wielkanocną i nie są one dniem ustawowo wolnym. Natomiast w Austrii, obchody Wniebowstąpienia różnią się w zależności od regionu. Charakterystyczną tradycją w całej Austrii są tzw. dni błagalne (Bittage). Kilka dni przed Wniebowstąpieniem, zwłaszcza na wsiach i w mniejszych miejscowościach, odbywają się procesje wzdłuż polnych dróg, podczas których wierni modlą się o obfite zbiory i dobre plony. W wiejskich kościołach alpejskich często wznosi się figurę Chrystusa na poddasze świątyni, co symbolicznie oddaje moment Wniebowstąpienia. 

Poniedziałek Zielonoświątkowy (Pfingstmontag) obchodzony jest 50 dni po Niedzieli Wielkanocnej, stanowi część dwudniowych uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W tradycji kościelnej powszechna jest praktyka wspólnych modlitw o dobre plony oraz korzystną pogodę. W Polsce poniedziałek Zielonoświątkowy jest dniem pracującym. Ta różnica w kalendarzach świątecznych może skutkować trudnościami w komunikacji i planowaniu wspólnych działań biznesowych między polskimi i austriackimi partnerami.

 

 austria-miasteczko-góry-wolne-dni-2025

 

Święto Narodowe (Nationalfeiertag) obchodzone jest od 1965 roku, aby upamiętnić odzyskanie niepodległości przez państwo. Uroczystości rozpoczynają się dzień wcześniej koncertem w wiedeńskim Konzerthaus. Na tym wydarzeniu zawsze obecny jest prezydent, a każdego roku orkiestrą kieruje dyrygent o innej narodowości. W tym dniu instytucje kulturalne oferują bezpłatne wejścia, umożliwiając zwiedzanie najważniejszych miejsc w kraju, takich jak Muzeum Historii Wojska i Muzeum Wiednia. Ponadto, dostępne są zwiedzania siedziby Parlamentu, różnych ministerstw oraz pałacu prezydenckiego — Hofburg. Od 1995 roku w dniu święta odbywają się także pokazy wojskowe i uroczyste przysięgi żołnierzy. Podczas gdy Austriacy obchodzą Święto Narodowe, Polacy pozostają aktywni zawodowo. 

Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (Mariä Empfängnis) często mylone jest z poczęciem samego Zbawiciela. W rzeczywistości jednak dotyczy momentu poczęcia Maryi przez świętą Annę. Według apokryfów Anna była bezpłodna, a w tamtych czasach uważano to za karę za grzechy. Jej mąż, święty Joachim, pościł na pustyni przez 40 dni, prosząc Boga o łaskę. Kiedy jego modlitwy zostały wysłuchane, Anna urodziła córkę. Obecnie jest to w Austrii dzień wolny od pracy i święto państwowe. Choć pierwotnie sklepy były zamknięte, zmiany wprowadzone w prawie w 1995 roku spowodowały, że handel 8.12 w Austrii jest teraz dozwolony. Mieszkańcy obchodzą ten dzień jako czas największych przedświątecznych zakupów, przynosząc sklepom rekordowe zyski.

 

Polskie Święta Narodowe a austriacka aktywność biznesowa
 
 
W Polsce, 3 maja oraz 11 listopada to dni szczególne, obchodzone jako święta państwowe z głębokim historycznym znaczeniem. Pierwszy z nich, 3 maja, upamiętnia Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, będącej pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją po amerykańskiej. Jest to symboliczne święto, które podkreśla dążenie do suwerenności i demokratycznych wartości. Z kolei, 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia zakończenie I wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jest to czas refleksji nad ofiarami oraz triumfem ducha narodowego. Z tego względu, 3 maja oraz 11 listopada współpraca biznesowa między tymi dwoma krajami w tych dniach może napotkać pewne trudności. Firmy i przedsiębiorstwa z Polski są w tych dniach zamknięte z powodu obchodów narodowych, co może wpłynąć na harmonogramy spotkań, realizację projektów czy kontaktowanie się z partnerami biznesowymi z Austrii. Jest to także istotny aspekt praktyczny dla osób, które planują podróże służbowe między Polską a Austrią w okolicach tych dat. Konieczne jest uwzględnienie świąt państwowych w obu krajach podczas planowania działalności biznesowej, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień czy utrudnień logistycznych. Dlatego ważne jest świadome zarządzanie czasem oraz dostosowanie planów do lokalnych zwyczajów i uwarunkowań kulturalnych. 
 

 austria-krajobraz-pasmo-gorskie-wyjazd-wolne

 
 

Wielki Piątek w Austrii wolny dla wyznawców wiary


W dniu 27 lutego 2019 r. podjęto decyzję o ujednoliceniu prawa dotyczącego Wielkiego Piątku. Poprzednie prawo przyznawało płatny urlop jedynie członkom wybranych kościołów, co wzbudziło kwestie zgodności z prawem UE. W odpowiedzi na to ustanowiono „święto osobiste” dla wszystkich pracowników, anulując wcześniejsze rozporządzenie. „Święto osobiste” (Persönlicher Feiertag) może być wykorzystane w dowolnym dniu, niezależnie od przekonań religijnych, jednak nie przysługuje dodatkowy urlop. Pracownik musi użyć jednego dnia z przysługującego mu urlopu. Przy zgłoszeniu przez pracodawcę, pracownicy mogą zdecydować się na pracę w tym dniu, zachowując jednak prawo do dodatkowego dnia urlopowego.

 

Austria — Bezpieczna ostoja w Alpach i strategiczny partner handlowy Polski

 

Warto wspomnień, że Austria to jedno z najbezpieczniejszych państw na świecie, plasując się na szóstym miejscu w Globalnym Indeksie Pokoju (GIP). To właśnie ten fakt sprawia, że Austria jest często wybieranym celem dla podróżujących. Szczególnie przyciąga ona miłośników przyrody, którzy pragną odkrywać piękno alpejskich gór i stoków narciarskich.

 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/austria/austria 
https://publicholidays.at/2025-dates/
https://www.mondaq.com/austria/employee-benefits-compensation/792724/the-new-good-friday-your-personal-holiday
https://bimkal.pl/austria-2025
https://www.arbeiterkammer.at/beratung/arbeitundrecht/Arbeitszeit/ArbeitszeitundRuhepausen/Persoenlicher_Feiertag.html
https://punkt.media/pl/poradniki/niemcy/poradnik-dla-pracujacego-d/8821-jak-nie-pracowac-w-wielki-piatek-w-austri

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00