Kalendarz dni wolnych od pracy w Belgii 2025

2024-03-27

Belgia jest znana jako jedno z najmniejszych państw w Europie, otoczona jest granicami z Francją, Luksemburgiem, Holandią i Niemcami. Dodatkowo posiada również krótki pas wybrzeża nad Morzem Północnym. Jest to również jedno z najbardziej uprzemysłowionych państw w Europie, z rozwiniętymi gałęziami przemysłu metalowego, spożywczego i budowlanego. Stolicą Belgii jest Bruksela, uznawana za ważne centrum gospodarcze i dyplomatyczne na arenie międzynarodowej. W mieście znajdują się siedziby takich instytucji jak Unia Europejska, Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego oraz inne międzynarodowe organizacje.

 

 

tabela-dni-wolnych-w-belgii-2025

Opracowanie CSK Kalendarze 

 

Dni wolne ustawowo w Belgii kontra Polska: Jak synchronizować kalendarze biznesowe?

 

Poniedziałek Zielonych Świątek (9.06.2025 r.), znany również jako Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego to ważne święto religijne chrześcijaństwa, celebrowane przez wyznawców na całym świecie, które jest uznane także za święto państwowe w Belgii i wiele usług publicznych, sklepów i urzędów jest zamkniętych tego dnia. W niektórych regionach, na przykład w okolicach Charleroi, Zielone Świątki są obchodzone szczególnie uroczyście. W miasteczku Gerpinnes odbywa się tradycyjna procesja, gdzie uczestnicy, ubrani w stroje napoleońskie, zbierają się w centralnym kościele, by następnie przemaszerować prawie 40 km przez miasto na cześć św. Rolende de Gerpinnes. W Polsce Poniedziałek Zielonoświątkowy jest dniem pracującym. Ta różnica w kalendarzach świątecznych może być przyczyną potencjalnych trudności w koordynacji działań oraz komunikacji między polskimi a belgijskimi partnerami. 

Belgijskie Święto Narodowe (21.07.2025 r.), obchodzone corocznie, jest ważnym dniem w kalendarzu państwowym. To właśnie w 1830 roku Belgia zdobyła swoją polityczną niepodległość oraz kulturową autonomię wobec Zjednoczonego Królestwa Niderlandów. Przed tą datą obszar Belgii znany był jako Południowa Holandia i był pod kontrolą różnych państw, w tym Hiszpanii i Francji. W tym czasie w Brukseli i innych miejscach kraju organizowane są parady wojskowe, widowiska lotnicze prezentujące siłę powietrzną, festyny uliczne, wystawy oraz pokazy sztucznych ogni. Ponadto, król dokonuje inspekcji paradujących oddziałów belgijskiej armii przy pałacu królewskim. To symboliczne święto, które buduje ducha narodowego i przypomina o dniu, w którym naród belgijski odzyskał swoją niepodległość. Jest to czas dumy narodowej i celebracji niezależności silnego i zjednoczonego kraju. Tego dnia żaden z belgijskich partnerów biznesowych nie odpowie na maila. 

 

wolne-dni-w-belgii-miasto-2024

 

Tradycyjne polskie święta, a dni robocze w Belgii

 

W Polsce świętujemy wiele ważnych świąt, które okazują się dniami pracującymi w Belgii, należą do nich: Święto Trzech Króli, Święto Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało oraz drugi dzień świąt. Te wyjątkowe okazje są istotną częścią kalendarza polskiego, gromadząc rodzinę i przyjaciół w atmosferze radości i wspólnoty.

Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, upamiętnia przybycie Trzech Mędrców do Betlejem, ofiarujących Dzieciątku Jezus dary. To święto jest nie tylko okazją do religijnych obrzędów, ale także do wspólnego świętowania w gronie bliskich. Święto Konstytucji 3 Maja, obchodzone 3 maja, jest dniem niezwykle istotnym dla historii Polski. To dzień ustanowienia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Polacy biorą tego dnia udział w paradach, festiwalach, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych, celebrując dumę narodową i wolność. Boże Ciało, obchodzone jest zawsze w czwartek po oktawie Trójcy Świętej, to święto upamiętniające prawdziwą obecność ciała i krwi Chrystusa w Eucharystii. Jest to czas procesji ulicznych, w których wierni przenoszą Najświętszy Sakrament przez ulice miast i wiosek, okazując publicznie swoją wiarę. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to w Polsce czas, który ludzie spędzają z rodziną, ciesząc się wspólnym odpoczynkiem po Wigilii i pierwszym dniu świąt. To okazja do dalszego celebracji, dzielenia się opłatkiem, obdarowywania się prezentami oraz delektowania się tradycyjnymi potrawami świątecznymi. W Belgii jednak, jest to zwyczajny dzień pracy, co oznacza, że ludzie wracają do swoich codziennych obowiązków zawodowych. 

W przeciwieństwie do Polski, w Belgii te konkretne święta nie są obchodzone w tak wyrazisty sposób. Oczywiście, Belgowie mają swoje własne tradycje i święta, które są równie ważne dla ich kultury i historii, jednak nie są to te same daty i okazje, które są tak żywo obchodzone w Polsce. Każdy kraj ma swoje własne dziedzictwo kulturowe i religijne, które kształtuje sposób, w jaki celebruje się święta i okazje specjalne.

 

święta-wolne-od-pracy-w-belgii-2024

 

Dzień Zawieszania Broni w Belgii, a Dzień Niepodległość w Polsce

 

Belgia każdego roku, w dniu 11 listopada, upamiętnia zakończenie I wojny światowej. Konflikt ten, rozpoczęty w 1914 roku, dobiegł końca 11 listopada 1918 roku. Dzień Rozejmu jest obchodzony jako święto państwowe w Belgii. Podobnie jak wiele innych narodów, które uczestniczyły w wojnie, mieszkańcy Belgii zatrzymują się, aby uczcić pamięć poległych i rannych dokładnie o godzinie 11:00 dnia 11 listopada. W tym dniu odbywa się wiele uroczystości, ceremonii żałobnych i nabożeństw religijnych, a także obchody na polach bitew, w których można wziąć udział w Brukseli i innych miastach Belgii. Dzień Zawieszenia Broni to okazja do przypomnienia sobie ważnych wydarzeń historycznych i oddania hołdu tym, którzy walczyli w trudnych czasach dla narodu belgijskiego.

 

Współpraca ekonomiczna między Polską a Belgią

 

W ostatnich latach zaobserwowano wyraźny wzrost przepływu kapitału belgijskiego na polski rynek. W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 700 firm, które mają udziały kapitałowe z Belgii. Wśród inwestorów dominują przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Te firmy głównie lokują swoje środki finansowe w sektorach finansowo-ubezpieczeniowym, energetycznym, spożywczym, budowlanym, produkcji maszyn rolniczych oraz usług komunalnych.

 

Źródła:
https://publicholidays.be/2025-dates/
https://www.brusselstimes.com/58225/what-is-whit-monday-and-how-is-it-celebrated-in-belgium
https://www.gov.pl/web/belgia/relacje-dwustronne
https://kids.nationalgeographic.com/geography/countries/article/belgium

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00