Kalendarz dni wolnych od pracy w Bułgarii 2025

2024-04-02

Z obserwacji wynika, że rynek bułgarski cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich firm. Ma ogromny potencjał wzrostu, co stwarza dla nich doskonałe warunki. W ciągu ostatnich trzydziestu lat kraj przeszedł znaczącą transformację gospodarczą, która stworzyła przedsiębiorcom korzystny klimat ku temu, by znaleźć niszę dla siebie i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Polskie produkty okazują się atrakcyjne cenowo dla bułgarskich partnerów, a dodatkową zaletą jest łatwość i szybkość dostaw, dlatego też Polska jest ważnym partnerem handlowym Bułgarii. W 2017 r. Polska uplasowała się na 10 miejscu wśród największych eksporterów. Polskie firmy podpisały wiele umów, na przykład producent wagonów „PESA” z Bydgoszczy od kilku lat z powodzeniem produkuje na zamówienie i wysyła tramwaje do Bułgarii. 

 

kalendarz-dni-wolnych-w-bulgarii-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Oficjalne święta narodowe w Bułgarii — Jak efektywnie zsynchronizować harmonogramy biznesowe? 

 

Bułgarzy obchodzą wiele ważnych świąt, w tym Święto Narodowe (Bułgarski Dzień Wyzwolenia spod panowania osmańskiego), Dzień Świętego Jerzego, Dzień Zjednoczenia oraz Dzień Niepodległości. Podczas tych dni wielu Bułgarów nie pracuje, a kraju odbywają się uroczystości z okazją do świętowania i refleksji nad historią narodową. To może prowadzić do opóźnień w odpowiedziach na wiadomości e-mailowe, telefoniczne czy też w transakcjach biznesowych między polskimi i bułgarskimi partnerami. Dlatego ważne jest, aby przed planowaniem ważnych działań biznesowych z Bułgarią, upewnić się, czy nie kolidują one z bułgarskimi świętami państwowymi oraz dostosować plany komunikacyjne i działania biznesowe odpowiednio. Warto zwrócić uwagę, że święta państwowe Bułgaria 2025 mogą być obchodzone z różnym natężeniem w zależności od regionu kraju. Dodatkowo w Bułgarii, jeśli któreś ze świąt przypada w weekend, wolne jest w pierwszy poniedziałek po danym święcie. 

 

swieta-w-bulgarii-2025

 

Kalendarz dni świątecznych w Bułgarii w 2025 roku 

 

Zgodnie z Konstytucją tradycyjną religią w Republice Bułgarii jest religia prawosławna. Religie są niezależne, a instytucje religijne oddzielone od państwa. Wspólnoty i instytucje religijne oraz przekonania religijne nie mogą być wykorzystywane do celów politycznych. W spisie powszechnym z 2021 r. 65% wyliczonych osób zadeklarowało religię chrześcijańską. 

Wielkanoc prawosławna zajmuje szczególne miejsce w bułgarskim kalendarzu chrześcijańskim i jest celebrowana przez wielu z głębokim pobożnym podejściem. Państwo uznaje oficjalnie cztery dni świąteczne, począwszy od Wielkiego Piątku aż do Poniedziałku Wielkanocnego. W Bułgarii Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań, wspólnego biesiadowania oraz tradycyjnych obrzędów, takich jak malowanie jajek czy święcenie pokarmów.

Obchody Bożego Narodzenia w Bułgarii 2025 rozpoczynają się od Wigilii Bożego Narodzenia i trwają do Drugiego Dnia Świąt. W porównaniu z innymi latami, daty obchodów Bożego Narodzenia pozostają niezmienne, gdyż są związane z kalendarzem gregoriańskim. W Bułgarii z Bożym Narodzeniem wiąże się wiele starych przesądów. Po pierwsze, na wigilijnym stole powinna znajdować się nieparzysta liczba potraw i osób. Orzechy włoskie są spożywane w ogromnych ilościach, a wielkość i stan orzecha, który zjesz, może przewidzieć Twój los na nadchodzący rok. W świąteczny bochenek zapieka się także monetę i ten, kto zdobędzie kromkę chleba zawierającą monetę, będzie miał szczęście.

 

Dodatkowy dzień wolny dla pracowników instytucji edukacyjnych w Bułgarii 

 


Dzień Bułgarskiej Oświaty i Kultury oraz Piśmiennictwa Słowiańskiego to ważne święto obchodzone w Bułgarii. Upamiętnia ono wkład Bułgarów w rozwój kultury, oświaty oraz piśmiennictwa słowiańskiego. Święto ma głębokie znaczenie kulturalne i historyczne dla narodu bułgarskiego, podkreślając rolę Bułgarii w zachowaniu i propagowaniu dziedzictwa słowiańskiego. Obchody tego dnia często zawierają koncerty, wystawy, dyskusje literackie oraz inne wydarzenia kulturalne, które promują bogactwo i różnorodność bułgarskiej kultury oraz jej wpływ na dziedzictwo słowiańskie. Co najważniejsze tego dnia dodatkowy dzień wolny przysługuje tylko pracownikom instytucji edukacyjnych. 

 

dni-wolne-w-swieta-w-bulgarii-2025

 

Święta w Polsce, dni pracujące w Bułgarii

 

W kontekście współpracy między Polską a Bułgarią, istnieje kilka dodatkowych kluczowych dat, które mogą prowadzić do opóźnień w odpowiedziach i działaniach biznesowych. Bułgarzy kontaktując się z Polskimi kontrahentami powinni zwrócić uwagę na następujące dni: 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli, 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja, 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało, 15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych, 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości. Te dni są ustawowo wolne w Polsce, dlatego też, planując współpracę z partnerami biznesowymi z Polski, warto uwzględnić te daty i dostosować odpowiednio harmonogramy działań. 

 

Bułgaria — obiecujący partner handlowy 

 

Warto wspomnieć o tym, że Bułgaria ma najkorzystniejszy system podatkowy w Europie, a koszty prowadzenia działalności gospodarczej są niskie. Ponadto jest członkiem Unii Europejskiej, a jej waluta (lew bułgarski) jest powiązana z euro. Bułgaria ma drugi najniższy dług publiczny w UE i jeden z najniższych deficytów budżetowych, co czyni z Bułgarii jeden z najbardziej stabilnych krajów dla prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty pracy są stosunkowo tanie, znacznie niższe niż średnia UE, a rynek transportu i spedycji jest bardzo konkurencyjny. 

 

Źródła:
https://www.calendardate.com/bg_year2025_holidays.php
https://www.parliament.bg/en/24
https://www.3cargo.com/ekspert-radzi-wspolpraca-polsko-bulgarska/
https://eurydice.eacea.ec.europa.eu/national-education-systems/bulgaria/population-demographic-situation-languages-and-religions

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00