Kalendarz dni wolnych od pracy w Czechach 2025

2024-04-09

Republika Czeska jest jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski, zajmując piąte miejsce pod względem wartości handlowej. Czesi stanowią drugi co do wielkości rynek dla polskich produktów, natomiast Polska jest trzecim najważniejszym partnerem handlowym Czech. Bilans handlowy między naszymi krajami utrzymuje wysoki poziom dodatni, przekraczający 20 mld EUR. Głównie importowane z Polski są części samochodowe, podczas gdy eksportowane są gotowe pojazdy.

 

Kalendarz dni wolnych Czechy 2025

 

wolne-dni-panstwowe-czechy-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Święta państwowe w Czechach – kalendarz biznesowy

 

W Czechach podobnie jak w wielu innych krajach, święta państwowe stanowią istotną część kalendarza narodowego, upamiętniając kluczowe momenty w historii narodu i określając wspólne wartości oraz idee. W związku z tym większość firm i instytucji wstrzymuje działalność biznesową, aby umożliwić pracownikom udział w obchodach i przeżywanie momentów narodowej wspólnoty. 

Dzień Zwycięstwa (Den vítězství) obchodzony 8 maja, przypomina o zakończeniu w Europie II wojny światowej. Jest to czas hołdu oddawanego bohaterom, którzy walczyli o wolność i demokrację, oraz refleksji nad tragicznymi konsekwencjami wojny. Dzień Państwowości Czeskiej (Den české státnosti) celebrowany 28 września, upamiętnia deklarację niepodległości Czechosłowacji w 1918 roku. Jest to okazja do dumy z narodowej suwerenności Republiki Czeskiej. Z kolei Dzień Powstania Niepodległego państwa Czechosłowackiego (Den vzniku samostatného československého státu) obchodzony 28 października, to czas uhonorowania działań, które doprowadziły do wyzwolenia kraju spod wpływów Cesarstwa Austro-Węgierskiego. To również okazja do zjednoczenia się w duchu patriotyzmu i wspólnego celebrowania niepodległości. Natomiast Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) obchodzony 17 listopada, przypomina o wysiłkach ludności czeskiej w dążeniu do wolności i demokracji. Dzień Walki o Wolność i Demokrację upamiętnia okres niemieckiej okupacji Czechosłowacji w 1939 roku, a także o demonstracjach przeciwko uciskowi, tym razem ze strony wspieranego przez Sowietów komunistycznego rządu Czechosłowacji w 1989 roku. To czas refleksji nad wartościami, za którymi stała narodowa społeczność w czasach przemian politycznych i społecznych.

W tym czasie atmosfera w Czechach jest nasycona głębokimi uczuciami patriotycznymi i historycznymi. Ludzie uczestniczą w uroczystościach, paradach, mszach i innego rodzaju wydarzeniach, aby uczcić dziedzictwo narodowe i zjednoczyć się jako naród. Dlatego też, w tych dniach, nawiązywanie kontaktów może być ograniczone, gdyż większość osób skupia się na uczczeniu świąt państwowych i oddaniu hołdu ważnym momentom w historii narodowej.

 

swieta-czechy-2025-wolne-od-pracy

 

Dni wolne w Czechach związane z religijnymi obchodami

 

Prawie połowa czeskiego społeczeństwa (47,7%) nie identyfikuje się z żadną religią. Osoby wierzące, lecz niepraktykujące stanowią 9,0% populacji. Interesującym zjawiskiem jest fakt, że według spisu ludności z 2011 r. najbardziej religijną grupą narodowościową w Czechach są Polacy – 79,1% czeskich Polaków zdeklarowało przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego, a 18,1% ogłosiło się jako ewangelicy wyznania augsburskiego. Pomimo to wiele dni wolnych w Czechach związanych jest właśnie z obchodami świąt kościelnych. 

Dzień Ewangelistów Słowiańskich Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje) jest świętem obchodzonym w Republice Czeskiej 5 lipca każdego roku, upamiętniającym greckich misjonarzy, którzy przynieśli chrześcijaństwo do Cesarstwa Wielkomorawskiego i stworzyli słowiański język liturgiczny oraz alfabet znany jako głagolica. Jest to narodowe święto, które przypomina o ich wkładzie w tłumaczenie Biblii i kształtowanie religijnej kultury. Dzień spalenia Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa) obchodzony 6 lipca, upamiętnia życie i tragiczną śmierć tej istotnej postaci z XIV wieku, która została spalona na stosie za rzekomą herezję. Jan Hus odegrał znaczącą rolę jako reformator religijny i jest czczony przez Czechów. Obchody Dnia Jana Husa nie są związane z konkretnymi wydarzeniami historycznymi, ale obejmują różnorodne uroczystości w całym kraju, takie jak festiwale artystyczne oraz działalność charytatywna, jak zbieranie żywności dla osób potrzebujących. Te dni wypadają w 2025 roku na weekend, ale bez względu na to zawsze jest to czas wolny od pracy.

 

swieta-panstwowe-czechy-2025

 

Dni wolne w Polsce – kiedy Czesi nie dostaną odpowiedzi z Polski?

 

Dla wielu firm działających na międzynarodowym rynku utrzymywanie regularnego kontaktu z partnerami biznesowymi jest kluczowe dla sukcesu. Jednakże, w dniach 3 maja, 8 czerwca, 19 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada oraz 11 listopada to Czesi mogą mieć duże problemy komunikacyjne z kontrahentami z Polski. Dlatego też warto wcześniej zaplanować komunikację i działania, aby uniknąć opóźnień i komplikacji związanych ze świętami państwowymi.

 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/czechy/relacje-dwustronne
https://www.uniontax.pl/swieta-i-dni-wolne-od-pracy-w-czechach-w-2025-roku
https://publicholidays.cz/2025-dates/
https://bimkal.pl/czechy-2025
https://idegroup.pl/2021/04/25/wspolpraca-gospodarcza-miedzy-polska-a-republika-czeska-gospostrategie/

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00