Kalendarz dni wolnych od pracy na Cyprze 2025

2024-04-16

Mimo że Cypr jest uważany za część Europy, to geograficznie znajduje się w azjatyckiej części Morza Śródziemnego. Na przestrzeni wieków Cypr był pod panowaniem zarówno Grecji, jak i Turcji i jeszcze w połowie XIX wieku stosunki między Grekami a Turkami były długo stosunkowo dobre, sytuacja ta uległa zmianie po powstaniu niepodległej Grecji w 1830 roku i wzrastała popularność idei „Wielkiej Grecji” oraz enosis (zjednoczenia Cypru z Grecją). Narastająca rywalizacja między Grecją a Turcją w basenie Morza Śródziemnego musiała przyczynić się do zaostrzenia konfliktu między obiema społecznościami na Cyprze w dłuższej perspektywie. Obecnie Cypr podzielony jest na dwa państwa: Republikę Cypryjską i Turecką Republikę Cypru Północnego. Artykuł dotyczy części południowej, a co za tym idzie, wiele świąt państwowych i religijnych jest tożsamych ze świętami greckimi. 

Współpraca gospodarcza między Polską a Cyprem ma niski poziom obrotów handlowych, ale wysoki poziom inwestycji zagranicznych. Cypr nie jest głównym partnerem handlowym Polski, a wskaźniki wymiany są bardzo niskie - 0,06% eksportu i 0,01% importu. Nadal notujemy nadwyżkę polskiego eksportu. Główne towary eksportowane z Polski to statki, łodzie, maszyny i artykuły spożywcze, natomiast z Cypru importowane są głównie zwierzęta, produkty zwierzęce, maszyny i produkty chemiczne. Pomimo ograniczeń wynikających z niewielkiego rynku, współpraca gospodarcza między Polską a Cyprem ma duży potencjał, co widać w różnorodności grup towarów oraz rocznych fluktuacjach w handlu, co może być sygnałem poszukiwania nowych możliwości biznesowych. Od 2019 roku funkcjonuje Polsko-Cypryjska Izba Gospodarcza. 

 

dni-wolne-cypr-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Prawosławne święta na Cyprze – ustawowe dni wolne od pracy 

 

Zielony Poniedziałek na Cyprze nazwany Czystym Poniedziałkiem w Grecji jest pierwszym dniem Wielkiego Postu i przeważnie wypada na początku marca i oznacza dzień wolny o pracy. Najważniejszym punktem Zielonego Poniedziałku są zawody w puszczaniu latawców. Tworzenie lub wybór latawca to część zabawy, a większość z nich ma kształt pięciokąta, jest kolorowo udekorowana i może mieć lokalne symbole, np. związane z drużyną piłkarską. Każdy latawiec jest jednak unikalny, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym. Poniedziałek Zielonych Świątek, inaczej Prawosławna Pięćdziesiątnica to drugie najważniejsze święto w kalendarzu prawosławnym po Wielkanocy. Choć przypada w poniedziałek, to już w poprzednią niedzielę wiele cerkwi organizuje nocne czuwania. Kościoły są ozdabiane kwiatami i zielenią, księża ubierają się na zielono, a liturgie i pieśni skupiają się głównie na Duchu Świętym. Na Cyprze Pięćdziesiątnica to głównie wydarzenie kościelne, ale często są organizowane także wydarzenia publiczne, takie jak festiwal w Larnace, dlatego w ten dzień z pewnością nie należy oczekiwać odpowiedzi mailowej od żadnego mieszkańca wyspy. 

 

Narodowe Święta Cypru – jak ustalić priorytety w kalendarzu biznesowym? 

 

Dzień Niepodległości Grecji to święto narodowe obchodzone na Cyprze 25 marca i jest równoległe do obchodów w samej Grecji. Święto to obecnie łączy się ze Świętem Zwiastowania, choć nie ma pewności, czy to właśnie dzień 25 marca w 1821 roku był początkiem greckiego powstania przeciwko panowaniu osmańskiemu. Wydarzenie to miało jednak miejsce przynajmniej pod koniec marca. Dzień Ochi jest obchodzony corocznie 28 października na Cyprze oraz w Grecji i upamiętnia słynnego oświadczenia greckiego premiera Ioannisa Metaxasa podczas II wojny światowej. Słowo „Ochi” oznacza „Nie”, a premier użył go stanowczo w 1940 roku, odpowiadając Mussoliniemu, który chciał wykorzystać terytorium Grecji dla sił Osi. To odrzucenie ultimatum okazało się decydujące dla przyszłości Grecji, prowadząc do sojuszu z Wielką Brytanią. Przed ultimatum Metaxas próbował utrzymać neutralność Grecji, jednak sytuacja zmieniła się radykalnie. Grecja stała się mocną siłą przeciwko Niemcom i Włochom, co pomogło aliantom odzyskać Albanię. Obchody Dnia Niepodległości Grecji oraz Dnia Ochi na Cyprze i w Grecji obejmują parady wojskowe, zamykając większość instytucji. W te dni cały naród hołduje bohaterom narodu i skupia się na przyszłości, wyrażając wiarę w silną i niezależną przyszłość dla mieszkańców. 

 

flaga-Cypru-dni-wolne-2025

 

Święto Narodowe Cypru i Dzień Niepodległość Cypru  

 

Oba te święta upamiętniają proces uzyskania niepodległości przez Cypr, choć każde z nich skupia się na innym wydarzeniu. Święto Narodowe Cypru obchodzone 1 kwietnia znane jest także pod nazwą Święto Narodowe Greków cypryjskich. W tym dniu, w 1955 roku, powstała organizacja partyzancka o nazwie Ethnikí Organósis Kipriakóu Agónos (EOKA), której celem było uzyskanie niepodległości Cypru spod brytyjskiego panowania kolonialnego oraz zjednoczenia z Grecją. W styczniu 1959 roku w Zurychu podpisano porozumienie między Grecją, Turcją, Wielką Brytanią a Cyprem, a jego implementacja nastąpiła 1 października 1960 roku, stąd właśnie wybór daty obchodów Dnia Niepodległości. To czas wyjątkowej zadumy nad państwowością, a także dni wolne od pracy dla całego społeczeństwa na wyspie. 

 

Różnice w obchodach świąt w Polsce i na Cyprze 

 

Święto Trzech Króli (Chrzest Jezusa Chrystusa) obchodzone jest na Cyprze 6 stycznia, jednak mieszkańcy Cypru kładą większy nacisk na znaczenie chrztu Jezusa niż przybycie Trzech Mędrców. Podczas święta, duchowny prowadzi wiernych do pobliskiego jeziora lub rzeki, gdzie wrzuca drewniany krzyż. Niektórzy odważni próbują go wyłowić, wierząc, że to przyniesie im szczęście na cały rok. Kolejnym świętem obchodzonym nieco inaczej niż w Polsce jest Wielkanoc. W przeszłości Wielkanoc jako główne święto Kościoła prawosławnego była świętem tygodniowym. Obecnie Wielka Sobota i Wielka Niedziela nie są uznane za święta państwowe, za święta ustawowo wolne uznaje się jedynie Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny. Ciekawym dniem wydaje się natomiast Prawosławny Wtorek Wielkanocny, ponieważ tego dnia większość społeczeństwa ma dzień wolny. Szkoły, instytucje państwowe i firmy są zamknięte, a godziny pracy pozostają bez zmian jedynie dla sklepów i służb ratowniczych. 

 

Możliwe problemy w komunikacji z Polskimi kontrahentami 

 

Istnieje kilka dni w roku, kiedy to mieszkańcy Cypru nie będą mogli skontaktować się w ważnych sprawach z polskimi pracownikami. Boże Ciało wypadające zawsze w czwartek 60 dni po Wielkanocy to bardzo istotne święto w tradycji katolickiej. Polscy wierni w tym dniu uczestniczą w procesjach eucharystycznych, a ulice są ozdabiane kwiatami. Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada i jest dniem poświęconym pamięci zmarłych. Wierni odwiedzają cmentarze, modlą się za zmarłych i często przystrajają groby kwiatami i zniczami. Dzień Niepodległości przypada w dniu 11 listopada i upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów. To ważne święto patriotyczne, obchodzone m.in. defiladami wojskowymi, koncertami, uroczystościami szkolnymi i spotkaniami z udziałem polityków i społeczeństwa. 

 

turystyka-cypr-2025-wolne

 

Turystyczny biznes okazją do współprac między Polską i Cyprem 

 

Cypryjczycy są silnie związani z własną kulturą, preferencjami i produktami lokalnymi, co często prowadzi do niechęci do towarów importowanych, zwłaszcza spożywczych. Wprowadzenie na rynek cypryjski nielokalnych produktów wymaga unikatowości lub konkurencyjnej ceny. Dodatkowo sektor usług finansowych na Cyprze skupia się głównie na optymalizacji podatkowej, co może wiązać się z propozycjami przeniesienia działalności do jurysdykcji cypryjskiej, co jest niezgodne z polskimi przepisami podatkowymi. Natomiast istotnym obszarem współpracy Polski i Cypru jest sektor usług turystycznych. Cały czas wzrasta liczba turystów z Polski na Cyprze, a Polska staje się coraz bardziej popularnym celem podróży dla Greków cypryjskich. W 2022 roku Cypr odwiedziło około 187 tysięcy Polaków, co stanowi czwartą co do wielkości grupę turystów. Jednocześnie Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla Cypryjczyków, wspierane gęstą siecią połączeń lotniczych między oboma krajami. 

 

Źródła:
https://histmag.org/Jakie-sa-zrodla-konfliktu-grecko-tureckiego-na-Cyprze-22894
https://www.fedee.com/pl/kb/cyprus-public-holidays-2024/
https://publicholidays.eu/cyprus/2025-dates/
https://www.gov.pl/web/cypr/informator-ekonomiczny
https://www.gov.pl/web/cypr/relacje-dwustronne
https://cyprus-faq.com/pl/south/raznoe/dlinnye-vykhodnye-na-kipre-v-2024-godu/
https://www.officeholidays.com/countries/cyprus/2024
https://cyprus-life.info/public_holidays_cyprus 

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00