Co to jest prokrastynacja i jak sobie z nią radzić?

2024-04-18

Prokrastynacja to inaczej odkładnie wszystkiego na potem, mimo że zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji tego działania. Prokrastynacja jest formą pracy, która jest odroczona, ale bardzo intensywna i wymagająca. Polega ona na wykonywaniu konkretnych zadań, jednakże dzieje się to dopiero tuż przed ostatecznym terminem. W żargonie akademickim często określana jako „syndrom studenta” to zjawisko dopadające każdego z nas. Zjawisko może dotyczyć wszystkich aspektów życia niezależnie od płci i wieku. Jest to problem, który dotyka wielu osób, zarówno na poziomie zawodowym, jak i prywatnym. W przypadku, kiedy spotyka nas czasami i nie dotyczy ważnych lub trudnych elementów życia, nie jest niczym szkodliwym. Jednak należy zwrócić uwagę, czy ten stan nie dopada nas zbyt często, przez co powoduje pewne problemy. Prokrastynacja może prowadzić do obniżenia efektywności pracy, pogorszenia wyników w nauce i pracy czy nawet problemów zdrowotnych wynikających ze stresu.  Aby skutecznie zwalczyć prokrastynację, warto zrozumieć jej przyczyny, konsekwencje oraz poznać strategie radzenia sobie z nią. 

 

sposoby-radzenia-sobie-z-prokrastynacja

 

Przyczyny prokrastynacji — dlaczego odkładamy zadania? 

 

Przyczyny prokrastynacji są zróżnicowane i mogą wynikać z wielu czynników, dodatkowo można podzielić je na wewnętrzne i zewnętrzne. Przyczyny wewnętrzne mają związek z osobowością, motywacją i przekonaniami jednostki. Natomiast przyczyny zewnętrzne wynikają z otoczenia, w którym dana osoba funkcjonuje. Oto niektóre z przyczyn prokrastynacji:

 

Konsekwencje prokrastynacji — jakie są jej negatywne skutki? 

 

Konsekwencje prokrastynacji mogą być poważne i obejmują różne aspekty. Analiza negatywnych skutków oraz wpływu odkładania obowiązków na życie codzienne może pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z tym wyzwaniem. Prokrastynacja często negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie oraz osiągnięcia w nauce lub pracy. Ciągłe odkładanie zadań na później może skutkować niezadowoleniem z własnych działań i poczuciem winy, obniżeniem efektywności pracy, spadków wyników, problemów zdrowotnych wynikających ze stresu, negatywnym wpływem na relacje międzyludzkie, obniżeniem samooceny. Często te negatywne emocje prowadzą do wystąpienia objawów depresji, takich jak uczucie przygnębienia i apatii. 

 

planowanie-zwalczanie-prokrastynacji

 

Strategie radzenia sobie z prokrastynacją - jak skutecznie zwalczyć odkładanie zadań?

 

 

Prokrastynacja to poważny problem, który może prowadzić do negatywnych konsekwencji w życiu zawodowym i prywatnym. Aby skutecznie zwalczyć prokrastynację, warto zrozumieć jej przyczyny, konsekwencje oraz poznać strategie radzenia sobie z nią. Zrozumienie procesu oraz badanie przyczyn odkładania zadań może pomóc w opracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie z prokrastynacją. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad tym wyzwaniem, warto zgłosić się o pomoc do specjalisty.

 

Źródła: 
https://dorada.uj.edu.pl/artykuly/jak-walczyc-z-prokrastynacja
https://mindhealth.pl/blog/prokrastynacja-co-to-jest-jak-z-nia-walczyc
https://spokojwglowie.pl/prokrastynacja-odkladanie-na-pozniej/

kalendarze-reklamowe-z-projektemZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00