Kalendarz dni wolnych od pracy w Chorwacji 2025

2024-04-23

Polska plasuje się na szóstym miejscu wśród największych eksporterów na chorwacki rynek, a wartość polsko-chorwackiej wymiany gospodarczej rośnie z roku na rok. Ważnymi projektami biznesowymi Polski w Chorwacji są inwestycje takie jak firma OT Logistics w Porcie Rijeka oraz fabryka szkła zespolonego Press Glass w Varaždinie. Rocznie Chorwację odwiedza ponad milion polskich turystów, co sprawia, że Polacy są jedną z grup najczęściej odwiedzających ten kraj zaraz po Niemcach, Słoweńcach i Austriakach.

Historia Chorwacji i walk związanych o suwerenność państwową jest bardzo złożona i ma ogromny wpływ na kulturę tego państwa. Chorwacja do roku 1991 wchodziła w skład Jugosławii. Rozpad państwa to seria związanych ze sobą, ale osobnych konfliktów etnicznych, wojen o niepodległość oraz powstań przeciwko nowej władzy. Te wydarzenia spowodowały rozwiązanie tego federacyjnego państwa w 1992 roku oraz ogłoszenie niepodległości przez kolejne republiki, które wcześniej były jego częścią, w tym Chorwacji.

 

chorwacja-dni-wolne-od-pracy-2025

Opracowanie CSK Kalendarze 

 

Chorwackie święta upamiętniające walkę o niepodległość – zaplanuj kontakty biznesowe 

 

Święto Państwowości (Dan državnosti) to chorwackie święto narodowe, które do roku 2020 było obchodzone 25 czerwca. Tego dnia zapadła konstytucyjna decyzja o suwerenności i niepodległości Republiki Chorwacji przez chorwacki parlament. Jednak rząd wprowadził zmiany w ustawie w 2019 roku, przenosząc to święto na 30 maja. Ten dzień ma szczególne znaczenie, ponieważ właśnie 30 maja 1990 roku ukonstytuował się pierwszy demokratycznie wybrany wielopartyjny parlament w Chorwacji. 

Dzień Walki z Faszyzmem (Dan antifašističke borbe) obchodzony 22 czerwca, upamiętnia powstanie partyzantów w 1941 r., które miało na celu wyzwolenie Chorwacji spod rządów faszystowskich. Partyzanci pod przywództwem Josipa „Tito” Broza rozpoczęli powstanie w okolicach 22 czerwca 1941 r., stając się siłą przeciwko okupantom. Do 1944 r. duża część Chorwacji została wyzwolona, a partyzanci odegrali kluczową rolę w obaleniu Mussoliniego i osłabieniu nazistowskiej kontroli. 

Dzień Zwycięstwa i Patriotycznej Wdzięczności oraz Dzień Chorwackich Obrońców (Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja) upamiętnia dzień 5 sierpnia 1995 roku i słynną operację „Burza”. W 1991 roku Chorwaccy Serbowie walczyli o utrzymanie części terytorium Chorwacji połączonej z Jugosławią i sprzeciwiali się niepodległej Chorwacji. Z tego powodu trwały zacięte i krwawe walki przez kolejne lata, ale to właśnie 5 sierpnia 1995 roku operacja Burza zapewniła Chorwacji niepodległość. 

Dzień Pamięci (Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje) w Chorwacji obchodzony jest 18 listopada każdego roku, upamiętnia starcie pod Vukovarem z 1991 roku. Bitwa ta była wyniszczającym oblężeniem miasta Vukovar przez armię serbską, trwającym aż 87 dni. Mimo heroicznej obrony miasto ostatecznie zostało zdobyte przez siły serbskie, a walki przyniosły tragiczne straty wśród Chorwatów i Serbów.  

Wszystkie te daty stały się symbolami niezłomnego oporu i ofiar, które przyczynił się do ostatecznego zwycięstwa Chorwacji w walce o niepodległość, suwerenność, a także odrębność kulturową. Chorwaci w te dni gromadzą się, aby wspólnie celebrować wolność i pamiętać o trudach walki. Te daty należy uwzględnić w planowaniu spotkań lub kontaktów biznesowych, ponieważ mieszkańcy Chorwacji z pewnością nie będą wtedy dostępni.

 

swieta-panstwowe-chorwacja-2025

 

Wyznawcy różnych religii w Chorwacji

 

W oparciu o spis powszechny z 2021 roku największą religią w Chorwacji jest katolicyzm, obejmujący 78,97% populacji. Inne wyznania to prawosławie (3,32%) i islam (1,32%). Około 4,71% mieszkańców deklaruje ateizm. W święta religijne w Republice Chorwacji obowiązuje prawo do dnia wolnego od pracy dla wyznawców innych religii niż katolicyzm:

Jeśli te dni wypadają w niedzielę lub w dniu wolnym od pracy, pracownicy nie mają obowiązku podejmować pracy w następny dzień. Pracownicy mają prawo również do rekompensaty wynagrodzenia, a rząd może określić, które instytucje i osoby są zobowiązane do pracy w tym czasie. Warto zwrócić uwagę na te święta przy planowaniu pracy z kontrahentami z Chorwacji.

 

dni-wolne-chorwacja-2025

 

Na te daty muszą uważać Chorwaci w kontaktach z kontrahentami z Polski

 

Aby współpraca biznesowa przebiegała z dwóch stron bezproblemowo Chorwaci również muszą pamiętać o kilku ważnych datach w Polsce. Dni 3 maja i 11 listopada to ważne święta państwowe z głębokim znaczeniem historycznym. Te symboliczne święta, podkreślają dążenie Polaków do demokratycznych wartości, suwerenności i niepodległości. Kolejnym świętem tym razem kościelnym są Zielone Świątki, obchodzone są 50 dni po Wielkanocy, czyli w dzień po Zesłaniu Ducha Świętego. W tych dniach współpraca biznesowa między Polską a Chorwacją może napotkać pewne trudności. Firmy i przedsiębiorstwa z Polski są w tych dniach zamknięte z powodu obchodów narodowych, co może wpłynąć na harmonogramy spotkań, realizację projektów oraz kontaktowanie się z partnerami biznesowymi z Chorwacji.

 

Urlopy grupowe w Chorwacji

 

W okresie od czerwca do września (ze szczytem między 15 lipca a 15 sierpnia) w Chorwacji trwa sezon urlopowy. W tym czasie wiele instytucji państwowych, samorządowych oraz większość punktów usługowych (takich jak restauracje, kawiarnie, salony fryzjerskie itp.), a także niektóre firmy, pracuje na skrócony czas lub są czasowo zamknięte ze względu na tzw. urlopy grupowe (kolektivni odmor). To może prowadzić do utrudnionego kontaktu z nimi oraz wydłużonych okresów oczekiwania na odpowiedź, decyzję lub przeprowadzenie procedur.

 

Źródła:
https://publicholidays.com.hr/2025-dates/
https://www.gov.pl/web/chorwacja/relacje-dwustronne
https://www.gov.pl/web/chorwacja/informator-ekonomiczny
https://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/czas_pracy/5752112,chorwacja-dni-wolne-od-pracy-2023.html
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_11_110_2212.html
https://histmag.org/Rozpad-Jugoslawii-polityczny-rozwod-przed-wybuchem-krwawej-wojny-22581
https://www.expatincroatia.com/statehood-day/

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00