Kalendarz dni wolnych od pracy w Niemczech 2025

2024-04-29

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku Niemcy są jej najważniejszym partnerem handlowym, odpowiadając za jedną czwartą całej wymiany handlowej Polski. Ta współpraca umożliwia niemieckim firmom dywersyfikację łańcucha dostaw, a dla Polski stanowi szansę na poszerzenie rynków zbytu i zdobycie nowych kompetencji. W 2023 roku wartość wymiany handlowej między tymi krajami wyniosła 173,5 mld EUR. Niemcy eksportowały do Polski towary o wartości 92 mld EUR, a importowali z Polski towary o wartości 81,5 mld EUR. W ostatnim czasie coraz więcej firm przenosi miejsca pracy z Niemiec do Polski, będąc kluczową lokalizacją inwestycji dla niemieckich firm.

 

landy-niemieckie-nazwy

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Niemcy są republiką związkową o systemie parlamentarno-gabinetowym, składającą się z 16 landów (krajów związkowych). Każdy land ma znaczną autonomię, posiada własny parlament (Landtag) oraz rząd. Ograniczenia krajów związkowych dotyczą obrony, części finansów i spraw zagranicznych. Regulowane są na poziomie federalnym, natomiast systemy ustrojowe landów muszą być zgodne z podstawowymi założeniami konstytucji federalnej. Kompetencje ustawodawcze i wykonawcze landów są określone głównie w federalnej konstytucji Niemiec.

 

niemcy-dni-wolne-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Święta oraz dni wolne dla całego kraju niemieckiego – zaplanuj harmonogram pracy

 

Wielki Piątek (Karfreitag)w tym dniu większość społeczeństwa ma wolne, a szkoły oraz wiele firm są zamknięte. Dla niektórych Wielki Piątek oznacza rozpoczęcie długiego weekendu, obejmującego także Poniedziałek Wielkanocny, co pozwala na krótką przerwę lub dłuższy urlop. Usługi transportu publicznego mogą być ograniczone lub wstrzymane, w zależności od regionu i planowanej podróży.

Dzień Wniebowstąpienia Jezusa (Christi Himmelfahrt) w Niemczech upamiętnia wniebowstąpienie Jezusa do nieba i obchodzony jest 40 dni po Wielkanocy, zawsze wypada w czwartek. W Niemczech święto to obchodzone jest od wieków, a od 1936 roku jest oficjalnym świętem państwowym. Obchodzony głównie przez katolików, powszechne są również marsze uliczne z transparentami.

Zielony Poniedziałek (Pfingstmontag) to drugi dzień Pięćdziesiątnicy obchodzony przez wielu chrześcijan w Niemczech. To święto państwowe – większość społeczeństwa ma dzień wolny, a szkoły i firmy są zamknięte. Sklepy na ogół są nieczynne, ale niektóre w turystycznych miejscowościach mogą być otwarte. Istnieją ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu i występów publicznych.

Dzień Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) to święto narodowe w Niemczech obchodzone 3 października. Obchody rozpoczęły się po podpisaniu Traktatu Zjednoczeniowego w 1990 roku. Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na części, kontrolowane przez różne kraje. Po narastającym napięciu i upadku muru berlińskiego w 1989 roku podpisano Traktat Zjednoczeniowy w 1990 roku, ponownie łącząc Niemcy w jeden byt państwowy. Tego dnia nie należy oczekiwać odpowiedzi mailowych od Niemców.

 

niemcy-flaga

 

Dni wolne dla poszczególnych krajów związkowych Niemiec

 

Trzech Króli (Heilige Drei Könige) to dzień wolny od pracy w trzech niemieckich krajach związkowych: Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Saksonia-Anhalt. W tych landach urzędy pocztowe, banki, sklepy i inne firmy są zamknięte. Niektóre sklepy turystyczne mogą prowadzić swoją działalność, a transport publiczny może być ograniczony, zależnie od regionu. W pozostałych częściach Niemiec 6 stycznia nie jest dniem wolnym od pracy. 

Dzień Kobiet (Frauentag) – pierwszym niemieckim krajem związkowym, który uczynił Międzynarodowy Dzień Kobiet świętem państwowym, był Berlin. Od tamtego czasu każdego roku 8 marca sklepy, szkoły i urzędy są zamknięte. Obecnie święto to uznawane jest za dzień wolny tylko w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Dzień Dziecka (Weltkindertag) od 2019 roku w Turyngii jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Decyzja ta miała na celu zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci i rodzin oraz podkreślenie ich prawa do szacunku i godności. Jednakże ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy w żadnym innym niemieckim landzie.

Dzień Reformacji (Reformationstag) to coroczne święto w Niemczech obchodzone w siedmiu krajach związkowych: Brandenburgia, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia. Data ta upamiętnia wydarzenie z 31 października 1517 roku, kiedy Marcin Luter wywiesił swoje 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze, co zapoczątkowało reformację protestancką.

Dzień Pokuty (Buß- und Bettag) jest jednym z mniej znanych, ale ważnych świąt w Niemczech, które tradycyjnie poprzedza Adwent i jest obchodzone jako święto państwowe tylko w Saksonii. Dzień Pokuty to czas refleksji, modlitwy i szukania przebaczenia za popełnione zło.

 

Święta państwowe w Polsce

 

W Polsce i w Niemczech obchodzi się wiele wspólnych świąt państwowych. Oba kraje mają swoje tradycyjne święta, które są obchodzone jako dni wolne od pracy dla większości społeczeństwa. Jedynym dniem, na który niemieccy kontrahenci powinni zwrócić szczególną uwagę w planowaniu działań biznesowych z Polską, jest Dzień Niepodległości, zawsze obchodzony 11 listopada. Wtedy z pewnością współpracownicy z Niemiec nie dostaną odpowiedzi mailowej z Polski.

 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/niemcy/informator-ekonomiczny
https://www.paih.gov.pl/rynki_zagraniczne/niemcy/
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/;4574874
https://www.iamexpat.de/expat-info/german-holidays
https://publicholidays.de/2025-dates/
https://www.timeanddate.com/holidays/germany/2025
https://www.ferienwiki.de/feiertage/internationaler-frauentag
https://dojczland.info/swiatowy-dzien-dziecka-niemcy/
https://nauka-niemieckiego.net/landy-niemieckie-fakty-i-ciekawostki/
https://kb.bullseyelocations.com/article/58-germany-state-codes

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00