Kalendarz dni wolnych od pracy we Francji 2025

2024-04-30

Polska i Francja to kluczowi partnerzy handlowi. Francja jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla Polski i piątym rynkiem importowym. Polska jest ponadto dziesiątym najważniejszym partnerem handlowym Francji. Obroty handlowe między Polską i Francją niemal podwoiły się od 2004 roku, osiągając wartość 20,6 mld EUR w 2018 roku. Francuskie inwestycje w Polsce koncentrują się głównie w sektorach takich jak handel, przemysł, budownictwo, usługi finansowe, hotelarstwo i gastronomia, oraz telekomunikacja. Natomiast Polskie inwestycje we Francji obejmują sektory takie jak budownictwo, przemysł, IT, transport, produkcja AGD oraz gastronomia. Według badań statista z 2020 roku ok. 47% obywateli Francji to zadeklarowani katolicy, dlatego wiele świąt państwowych w tym kraju jest związanych z religią katolicką. 

 

Francja-wolne-dni-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Święta we Francji – zaplanuj harmonogram biznesowy 

 

W przeszłości Wielki Piątek (Vendredi saint) był świętem państwowym we Francji, ale od 1905 roku, gdy kraj stał się świecki, stracił ten status. Obecnie jest obchodzony jedynie w regionach Alzacji i Mozeli, które zachowały ten zwyczaj ze względu na ich historyczne związki z Niemcami, gdzie Wielki Piątek nadal jest świętem państwowym. 


Dzień Zwycięstwa we Francji, lokalnie znany jako „Victoire 1945” lub „La Fête de la Victoire”, to narodowe święto upamiętniające koniec II wojny światowej w Europie. Jest to dzień pamięci, który obchodzony jest poprzez nabożeństwa, ceremonie, parady kościelne oraz składanie wieńców pod pomnikami w całym kraju. W tym dniu szkoły, urzędy, banki, sklepy i wiele restauracji pozostają zamknięte, a ulice są pełne ludzi uczestniczących w paradach, a flagi francuskie dominują na masztach i wzdłuż ulic. 


Dzień Wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa (Ascension) we Francji obchodzony jest jako święto państwowe, co oznacza zamknięcie sklepów, banków, urzędów pocztowych i szkół. Muzea mogą być otwarte, ale warto sprawdzić dostępność zwiedzania. Mimo zamkniętych sklepów wiele kawiarni i piekarni pozostaje otwarte na krótko, oferując rogaliki i kawę. A niektóre restauracje otwierają się tylko na wieczór. 


W Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego (Lundi de Pentecôte) we Francji wszystkie urzędy, firmy i szkoły są zamknięte. Niemniej jednak, niektóre miejsca, takie jak Muzeum Louvre, Chateau du Clos Luce i Park Leonardo da Vinci, pozostają otwarte, organizując specjalne wydarzenia. W 2005 roku rząd francuski zastanawiał się nad usunięciem tego dnia ze świąt państwowych na rzecz Dnia Solidarności, skupiającego się na zbieraniu funduszy dla osób potrzebujących. Jednak decyzja ta spotkała się z protestami związków zawodowych. W 2008 roku Dzień Zesłania Ducha Świętego został przywrócony jako narodowe święto państwowe, a Dzień Solidarności może być obchodzony przez pracodawców w dowolny inny dzień. 


La Fête Nationale, czyli Dzień Bastylii obchodzony 14 lipca każdego roku, to najważniejsze narodowe święto upamiętniające szturm na Bastylię w 1789 roku i początek rewolucji francuskiej. To moment, kiedy Francja zaczęła zmieniać się z monarchii na kraj demokratyczny. Obchody obejmują paradę wojskową w Paryżu i innych miastach, gdzie obecni są przedstawiciele różnych rodzajów wojsk, w tym alianckich. Na Polach Elizejskich w Paryżu odbywa się główna parada, a wieczorem widoczne są pokazy sztucznych ogni. 

 

dni-wolne-swieta-we-francji-2025

 

Polski kalendarz dni wolnych – na jakie daty powinni zwrócić uwagę Francuzi 

 

Polska i Francja wspólnie obchodzą wiele ważnych świąt, co jest częścią ich kultury i tradycji. Jednakże istnieje kilka dat, na które muszą zwrócić szczególną uwagę Francuzi w planowaniu relacji biznesowych z Polską. Do tych dni należą: Święto Trzech Króli (6 stycznia), Święto Konstytucji 3 Maja oraz Boże Ciało, które jest świętem ruchomym, a w 2025 roku wypada 19 czerwca. W tych dniach firmy i przedsiębiorstwa polskie są zamknięte, co może mieć wpływ na harmonogramy spotkań, realizację projektów oraz komunikację z partnerami biznesowymi. 

 

Przyszłość relacji polsko-francuskiej

 

Współpraca polityczna i gospodarcza między Polską a Francją odbywa się na wielu płaszczyznach. Francja jest ważnym partnerem Polski w ramach Unii Europejskiej oraz międzynarodowej. Konsultacje oraz dialogi na najwyższym szczeblu odgrywają istotną rolę w rozwijaniu współpracy. Częste rozmowy i wizyty najważniejszych przedstawicieli obu krajów są dowodem na rosnące kontakty. Dialog międzyparlamentarny, zwłaszcza w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem Niemiec, również stanowi ważny element tej współpracy.  

 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/francja/relacje-dwustronne
https://publicholidays.fr/2025-dates/
https://learnfrenchwithalexa.com/blog/when-are-the-public-holidays-in-france
https://www.statista.com/statistics/996244/feeling-belong-religion-france/

kalendarze-miedzynarodowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00