Kalendarz dni wolnych od pracy na Litwie, Łotwie i w Estonii 2025

2024-05-07

Współpraca gospodarcza między Polską a Litwą oraz Polską a Łotwą rozwija się intensywnie dzięki bliskiemu położeniu geograficznemu i uczestnictwu w Jednolitym Rynku UE. Polska jest kluczowym partnerem handlowym dla obu krajów, będąc jednym z największych eksporterów na Litwę i Łotwę. Inwestycje polskie, zwłaszcza w sektorze energetycznym, odgrywają istotną rolę w obu państwach. Do najważniejszych spółek działających na rynku łotewskim i litewskim należy Orlen. Współpraca Polski z Estonią także prężnie się rozwija, mimo różnic w potencjale ekonomicznym. Polska zajmuje wysokie miejsce wśród partnerów handlowych Estonii, a najważniejsze kategorie eksportu to produkty przemysłu chemicznego i metalowego, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz pojazdy. Import z Estonii skupia się głównie na maszynach, drewnie i wyrobach metalowych.

 

kalendarz-dni-wolnych-litwa-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Dni wolne od pracy na Litwie 2025

 

Litwa świętuje Dzień Niepodległości (Lietuvos valstybės atkūrimo diena) 16 lutego, upamiętniając ogłoszenie niepodległości w 1918 roku po latach panowania carskiej Rosji i okupacji niemieckiej. Po aneksji przez ZSRR w 1940 roku kraj pozostawał pod kontrolą sowiecką przez blisko pół wieku, odzyskując suwerenność w 1990 roku. Dlatego też 16 lutego jest obchodzony jako Dzień Niepodległości, a 11 marca jako Dzień Przywrócenia Niepodległości (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena). Dzień Świętego Jana (Joninės, Rasos), obchodzony corocznie na Litwie 24 czerwca, to również znany jako Święto Rasos lub Noc Świętojańska, ze względu na to, że jest to najkrótsza noc w roku na tym obszarze. Obchody skupiają się głównie wokół wielkich ognisk, obserwowania zachodu słońca. Dzień Państwowości (Valstybės diena) to święto państwowe obchodzone co roku 6 lipca, także znane jako Dzień Koronacji króla Mindaugasa. Ma ono na celu uczczenie koronacji Mindaugasa w 1253 roku, który był pierwszym i jedynym królem w historii Litwy.

Wszystkie te dni to święta państwowe zapewniające czas wolny dla ogółu społeczeństwa. Szkoły, firmy oraz urzędy pozostają zamknięte, dlatego kontakt w tych dniach z partnerami biznesowymi na Litwie będzie niemożliwy. Warto również wspomnieć o Zaduszkach (Vėlinės) obchodzonych 2 listopada zaraz po Wszystkich Świętych, ponieważ ten dzień jest również wolny od pracy. Kolejnymi nietypowymi dniami są: Dzień Matki (Motinos diena), który na Litwie wypada zawsze w pierwszą niedzielę maja oraz Dzień Ojca (Tėvo diena) obchodzony co roku w pierwszą niedzielę czerwca i są to oficjalne święta państwowe, choć nie wiąże się to z dodatkowym dniem wolnym od pracy.

 

kalendarz-dni-wolnych-lotwa-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Dni wolne od pracy na Łotwie 2025

 

W przeciwieństwie do polskich obchodów Świąt Wielkanocnych Wielki Piątek (Lielā Piektdiena) na Łotwie jest świętem państwowym i wolnym od pracy. Łotewska Noc Świętojańska (Līgo Diena) wypadająca zawsze 23 czerwca konkuruje z Bożym Narodzeniem o miano najważniejszego święta w państwie. Noc Świętojańska bchodzona jest w dniu przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w roku i znana jest również pod nazwą „Ligo”, odnosząc się do starożytnych tradycji pogańskich. Natomiast dzień później 24 czerwca Łotysze świętują Dzień Świętego Jana Chrzciciela (Jāņi). W tym dniu wiele osób uczestniczy w specjalnych nabożeństwach i wydarzeniach.  Podobnie do Litwinów, na Łotwie obchodzi się Dzień Niepodległości (Latvijas Republikas proklamēšanas diena) po uzyskaniu wolności po zakończeniu I wojny światowej 18 listopada w 1918 roku spod okupacji rosyjskiej i niemieckiej. Z kolei Dzień Przywrócenia Niepodległości (Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena) obchodzony jest 4 maja. Upamiętnia dzień w 1990 roku, kiedy Łotwa odzyskała suwerenność po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Łotwa przyciąga wielu turystów w okresie Sylwestra i dwa kolejne dni. Dlatego zarówno Sylwester (Vecgada vakars), jak i Nowy Rok (Jaunais Gads) są dniami wolnymi od pracy. Jest to czas intensywnych obchodów dla lokalnej społeczności, ale także okres, gdy przybywają statki wycieczkowe i organizowane są liczne specjalne wycieczki dla turystów. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, gdzie imprezy sylwestrowe kończą się o północy lub krótko po niej, na Łotwie rozpoczynają się one około północy i trwają przez cały Nowy Rok, często także przez kolejny dzień.

 

kalendarz-dni-wolnych-estonia-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Dni wolne od pracy w Estoni 2025

 

Obchodzony corocznie 24 lutego Dzień Niepodległości Estonii (Iseseisvuspäev) upamiętnia ogłoszenie niepodległości od Imperium Rosyjskiego w 1918 roku. Estonia to kolejne państwo, które po II Wojnie Światowej pozostawało pod dominacją sowiecką przez prawie 50 lat. 20 sierpnia 1991 r. sowiecka okupacja Estonii dobiegła końca i ten dzień został nazwany Dniem Przywrócenia Niepodległości (Taasiseseisvumispäev). Obecnie w Estoni Niedziela Wielkanocna (Ülestõusmispühade) i Wielki Piątek (Suur reede) są świętami państwowymi, pomimo że 75% populacji określa się jako osoby niereligijne. Dzień Zwycięstwa (Võidupüha) to bardzo ważne święto w Estonii, gry to 23 czerwca 1919 roku kraj i jego sojusznicy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Cēsis przeciwko siłom bałtycko-niemieckim. Następnego dnia 24 czerwca Estończycy świętują natomiast Dzień Przesilenia Letniego znany również jako Noc Świętojańska lub Dzień Świętego Jana (Jaanipäev). W planowaniu kalendarza biznesowego z Estończykami należy uwzględnić te daty, by nie pokrywały się z ważnymi spotkaniami lub projektami biznesowymi.

 

Możliwe trudności w komunikacji biznesowej z polskimi przedstawicielami

 

Przedstawiciele biznesowi z krajów bałtyckich powinni również zwrócić uwagę na kilka polskich świąt państwowych w trakcie planowania współpracy międzynarodowej. Dni w 2025 roku, w których z pewnością nie odstaną odpowiedzi od polskich kontrahentów to m.in.: Święto Trzech Króli (6 stycznia), Święto Konstytucji (3 maja), Boże Ciało (19 czerwca), Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Dzień Niepodległości (11 listopada).

 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/litwa/litwa
https://www.gov.pl/web/lotwa/lotwa
https://www.gov.pl/web/estonia/relacje-dwustronne
https://publicholidays.lt/2025-dates/
https://www.timeanddate.com/holidays/lithuania/all-souls-day#tb-hol_obs
https://www.timeanddate.com/holidays/lithuania/christmas-eve
https://date.nager.at/PublicHoliday/Lithuania/2025
https://publicholidays.lv/2025-dates/
https://www.timeanddate.com/holidays/latvia/good-friday
https://date.nager.at/PublicHoliday/Latvia/2025
https://publicholidays.ee/2025-dates/
https://www.officeholidays.com/holidays/estonia/labour-day
https://date.nager.at/PublicHoliday/Estonia/2025Zadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00