Zmiany w prawie pracy 2024
2024-05-15Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące zmian w kodeksie pracy zostało ogłoszone 18 października 2023 roku, a weszło w życie 14 dni po ogłoszeniu, od tego dnia pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie stanowisk pracy i wprowadzenie zmian, a termin ten upływa 17 maja 2024 roku. Kolejna zmiana, która wchodzi w życie w 2024 roku, a dokładniej w lipcu to podwyżka płacy minimalnej krajowej, sprawdź nasz artykuł i kliknij tutaj.
Prawo pracy - zmiany 2024
- Dla stanowisk korzystających z przenośnych systemów przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy konieczne jest wyposażenie w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę, która dostosuje wysokość ekranu do wysokości oczu pracownika oraz dodatkową klawiaturę i mysz.
- Biurko powinno być zaprojektowane ergonomicznie, umożliwiając odpowiednie ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy. Blat biurka musi być na tyle duży, aby umożliwić łatwe wykonywanie czynności związanych z pracą i ustawienie klawiatury w takiej odległości od przedniej krawędzi, która pozwala na podparcie rąk i przedramion pod kątem co najmniej prostym.
- Nowelizacja podkreśla także konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni pod stołem, aby pracownik mógł wygodnie umieścić nogi i zmieniać pozycję siedzącą. Na życzenie pracownika należy zapewnić mu podnóżek.
- Krzesło powinno być na kółkach z regulowanymi podłokietnikami.
- Dodatkowo zgodnie z wcześniejszymi przepisami, pracodawca musiał zapewnić pracownikom na stanowiskach z monitorami ekranowymi opiekę zdrowotną, w tym okulary korekcyjne zgodne z zaleceniem lekarza na podstawie badań okulistycznych. Nowe Rozporządzenie wymaga zapewnienia okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych.
Okazjonalna praca zdalna w 2024 roku
Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie na wniosek pracownika, złożony w formie papierowej lub elektronicznej maksymalnie do 24 dni w roku kalendarzowym. Okazjonalna praca zdalna jest przewidziana do sporadycznego użytku, w odpowiedzi na potrzeby pracownika. Tę formę pracy zainicjować może jedynie pracownik, który musi złożyć odpowiedni wniosek, jednak pracodawca może odmówić jego uwzględnienie. Ze względu na jej specyficzny charakter, niektóre przepisy dotyczące pracy zdalnej, takie jak obowiązek zapewnienia materiałów i narzędzi pracy nie mają zastosowania.
Pozostałe zasady prawa pracy
Ergonomia stanowiska pracy:
- Wyposażenie stanowiska pracy musi minimalizować obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego oraz wzroku, a także eliminować potencjalne zagrożenia dla pracownika.
Projektowanie stanowiska pracy:
- Konstrukcja stołu powinna umożliwiać ergonomiczne rozmieszczenie elementów stanowiska pracy, w tym regulację wysokości monitora ekranowego i klawiatury.
- Klawiatura powinno być w odpowiedniej odległości od przedniej krawędzi stołu, aby umożliwić podparcie dla rąk i przedramion przy zachowaniu kąta prostego między ramieniem a przedramieniem.
- Elementy wyposażenia powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od pracownika, aby uniknąć wymuszonych pozycji.
- Pracownik powinien mieć dostateczną przestrzeń pod blatem stołu na nogi oraz możliwość przyjęcia wygodnej pozycji i jej zmiany w trakcie pracy.
- Blat stołu powinien mieć matową powierzchnię.
Monitory ekranowe:
- Monitory muszą zapewniać wyraźny, stabilny obraz bez migotania oraz mieć możliwość regulacji jaskrawości, kontrastu i pochylenia ekranu.
- Powinny być ustawione tak, aby nie wymuszały niewygodnych ruchów głowy i szyi, a ich górna krawędź powinna być na wysokości oczu pracownika.
- Monitor ekranowy należy ustawić tak, aby zminimalizować odblaski i refleksy od źródeł światła.
Krzesła biurowe:
- Krzesła powinny posiadać stabilną podstawę z co najmniej pięcioma podporami i kółkami jezdnymi.
- Zapewniać regulację wysokości siedziska, oparcia odcinka lędźwiowego oraz kąta pochylenia oparcia dla komfortowej pozycji ciała i swobody ruchów.
- Krzesła powinny być wyposażone w siedzisko i oparcie odpowiednio wyprofilowane, wspierające naturalne wygięcie kręgosłupa i ud.
- Móc obracać się wokół osi pionowej o 360°.
- Powinny być wyposażone w regulowane podłokietniki.
- Mechanizmy regulacji wysokości i pochylenia oparcia powinny być łatwe w obsłudze, umożliwiając regulacje w pozycji siedzącej.
Oświetlenie:
- Oświetlenie musi być dostosowane do rodzaju pracy, ograniczać olśnienia oraz odbicia światła, zapewniając komfort pracy wzrokowej. Możliwe jest stosowanie lokalnego oświetlenia, pod warunkiem, że nie powoduje olśnienia.
Oprogramowanie:
- Oprogramowanie musi być dostosowane do zadań, zapewniać pracownikom informacje zwrotne oraz wyświetlać informacje w formie i tempie odpowiednim dla pracownika.
Źródła:
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, na podstawie art. 23715 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)
Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 240)
https://kadry.infor.pl/kodeks-pracy/przepisy-ogolne/5472250,Czym-jest-prawo-pracy.html
https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2023.306.0002367,rozporzadzenie-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy-na-stanowiskach-wyposazonych-w-monitory-ekranowe.html
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okazjonalna-praca-zdalna
https://www.gov.pl/web/rodzina/praca-zdalna
https://www.pit.pl/aktualnosci/do-17-maja-pracodawcy-musza-wdrozyc-nowe-przepisy-ktore-dotycza-pracy-przy-komputerach-1009636
Zadzwoń lub napisz
Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.
+48 789 076 064
+48 505 033 448
+48 573 878 066
Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej
Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00