Dni wolne od pracy Włochy 2025

2024-06-11

Włochy są trzecim co do wielkości partnerem handlowym Polski na świecie, zaraz po Niemczech i Chinach. Stanowią także piąty co do wielkości rynek zbytu dla polskich towarów. Włochy zajmują również jedenaste miejsce wśród zagranicznych inwestorów w Polsce. Według włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, w Polsce działa około 1000 włoskich firm, głównie w sektorach takich jak motoryzacja, metalurgia, AGD, przemysł papierniczy, spożywczy, chemiczny i budowlany. Polska i Włochy obchodzą wiele takich samych świąt państwowych, co świadczy o ich wspólnych wartościach i tradycjach. Katolicy stanowią 87,6% ludności Włoch, dlatego większość obchodzonych tam świąt ma charakter religijny.

 

kalendarz-dni-wolnych-wlochy-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Kalendarz dni wolnych i świąt we Włoszech

 

Dzień Wyzwolenia (Festa della Liberazione) obchodzony 25 kwietnia upamiętnia powstanie Włochów przeciwko faszystowskim rządom w 1945 roku, które zakończyło się wyzwoleniem kraju spod okupacji nazistowskiej i ustanowieniem demokratycznych rządów. Tego dnia odbywają się parady, festiwale, występy, a wszędzie rozbrzmiewa ukochana włoska pieśń wyzwolenia „Bella Ciao”. Wszystkie budynki użyteczności publicznej i większość przedsiębiorstw są zamknięte, a dzieci mają wolne od szkoły. Obecnie w Dzień Wyzwolenia wielu Włochów protestuje przeciwko współczesnym niesprawiedliwościom, takim jak nadużycia ekologiczne i nierówność płci. Protesty te, choć liczne, są zazwyczaj pokojowe, oddając hołd tym, którzy walczyli za wolność i podkreślając odważny charakter narodu włoskiego. 

Dzień Republiki (Proclamazione della Repubblica lub Festa della Reppublica) obchodzony 2 czerwca, upamiętnia przekształcenie Włoch w republikę w 1946 roku po referendum, w którym obywatele wybrali nowy ustrój zamiast monarchii. W Rzymie główną atrakcją jest defilada wojskowa, a w całym kraju odbywają się uroczystości. Prezydent składa wieniec na grobie Nieznanego Żołnierza w Altare della Patria. Po paradzie ogrody Palazzo del Quirinale oficjalnie otwierają się na sezon. Jest to dzień wolny dla ogółu społeczeństwa, a szkoły i większość firm są zamknięte. 

Święto Niepokalanego Poczęcia (Immacolata Concezione) ustanowione przez Watykan 8 grudnia 1854 roku to jedno z najważniejszych świąt dla katolickich Włochów. To dzień wolny od pracy dla większości firm, a wszystkich szkoły pozostają zamknięte. Wiele sklepów jednak pozostaje otwartych na potrzeby świątecznych zakupów.

 

wolne-wlochy-2025

 

Dni wolne w Polsce 2025

 

Istnieje kilka dat, na które Francuzi muszą zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu relacji biznesowych z Polską. Do tych dni należą: Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Święto Niepodległości. W tych dniach polskie firmy i przedsiębiorstwa są zamknięte, co może mieć wpływ na harmonogramy spotkań, realizację projektów oraz komunikację z partnerami biznesowymi. Ważne jest, aby uwzględnić te święta w planowaniu, aby uniknąć nieporozumień i opóźnień w realizacji wspólnych działań.

 

Kultura biznesowa we Włoszech 

 

Włoska kultura biznesowa jest zróżnicowana regionalnie — Północ Włoch charakteryzuje punktualność i efektywność, podczas gdy na Południu ważne są relacje i serdeczność. Spóźnienia są powszechne, szczególnie na Południu i nie są uznawane za nietaktowne zachowanie, jednak my mimo wszystko powinniśmy być punktualni. Krótkie dystanse interpersonalne i kontakt fizyczny są wyrazem życzliwości, ale sami nie powinniśmy ich inicjować. Elegancki ubiór, kontakt wzrokowy i zainteresowanie osobą rozmówcy są kluczowe w wywarciu dobrego wrażenia. Włosi cenią hierarchię i tytuły, ale mogą z nich zrezygnować, gdy znajomość się zacieśni. Warto, aby propozycja przejścia na ty wyszła od partnera. Wielu Włochów nie mówi biegle po angielsku, więc warto zapewnić obecność tłumacza. 

We Włoszech obowiązuje także sjesta, czyli przerwa na obiad, trwa zazwyczaj od 12:00 do 15:00. W tym czasie otwarte są tylko bary, restauracje, pizzerie oraz duże centra handlowe. Biura, urzędy i poczta w małych miasteczkach działają zazwyczaj tylko rano. A sklepy otwarte są od 9:00 do 12:00/12:30 i od 15:30 do 19:00/19:30. Kościoły (poza bazylikami) są zamknięte w czasie sjesty. Warto pamiętać też o odpowiednim stroju: zasłonięte ramiona i dekolt oraz dolna część ubrania nie krótsza niż do kolan. Włochy mają też „Giorno di riposo settimanale” — dzień wolny w tygodniu, który nie zawsze przypada na niedzielę. Może to być poniedziałek lub wtorek, a sklepy i urzędy mogą być wtedy otwarte tylko rano. Przed wyjazdem warto sprawdzić lokalne zwyczaje w miejscu docelowym. 

 

Źródła: 
https://www.gov.pl/web/wlochy/relacje-dwustronne
https://www.gov.pl/web/wlochy/ie
https://publicholidays.it/2025-dates/
https://www.timeanddate.com/holidays/italy/immaculate-conception-day
https://www.italia360.club/warto-wiedzie%C4%87/co-powiniene%C5%9B-wiedzie%C4%87-o-w%C5%82oszech

kalendarze-ze-swietami-uni-europejskiejZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00