Dni wolne od pracy Szwecja 2025

2024-06-18

Szwecja jest ważnym partnerem handlowym Polski, zajmując 14. miejsce na świecie i 9. miejsce w UE pod względem obrotów. Szwecja stanowi 2,7% polskiego eksportu oraz 1,7% importu. Polska jest 8. największym odbiorcą szwedzkich towarów i 8. krajem eksportującym na rynek szwedzki. Najważniejszą rolę w obrotach towarowych Polski ze Szwecją odgrywają wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 50% eksportu i 34% importu). Formalnie około 70% mieszkańców Szwecji są członkami kościoła luterańskiego (ewangelicko-augsburskiego). Niemniej jednak, w praktyce mniej niż połowa ludności jest aktywnie religijna. Jednakże  wiele szwedzkich świąt państwowych związanych jest właśnie z wiarą.

 

kalendarz-dni-wolnych-szwecja-2025

Opracowanie CSK Kalendarze

 

Kalendarz dni wolnych w Szwecji w 2025 roku

 

Wielkanoc (Påsk) to ważne święto w Szwecji, dlatego mieszkańcy tego państwa obchodzą zarówno Wielki Piątek (Långfredagen), Niedzielę Wielkanocną (Påskdagen), jak i Poniedziałek Wielkanocny (Annandag påsk). Dzień Wniebowstąpienia (Kristi himmelsfärds dag) to święto ruchome, które wypada zawsze w szósty czwartek po Wielkanocy. Ze względu na uroczystości związane z obchodami są to dni wolne dla ogółu społeczeństwa, a szkoły i większość firm są zamknięte.  

Święto narodowe (Sveriges nationaldag och svenska flaggans dag) jest świętem państwowym i zwykle z tej okazji król i królowa Szwecji biorą udział w ceremonii w Skansenie w Sztokholmie. Jednym z powodów wyboru daty 6 czerwca był fakt, że jest to dzień w 1523 roku, kiedy Szwecja uniezależniła się od Unii Kalmarskiej, która wcześniej zjednoczyła Danię, Norwegię i Szwecję. Był to prawdziwy nowy początek dla Szwecji i okazja do wybrania Gustawa Wazy na króla i przyjęcia własnej flagi. W tym dniu z pewnością nie dostaniemy wiadomości zwrotnej od kontrahentów ze Szwecji. 

Noc Świętojańska (Midsommardagen) - to święto obchodzone jest w weekend między 20 a 26 czerwca, w 2025 roku wypada w sobotę 21 czerwca. Jego początki sięgają obchodów przesilenia letniego. Podczas tego szwedzkie miasta pustoszą, a wiele osób udaje się na weekend na wieś. Miejsca publiczne, takie jak sklepy i restauracje, mogą mieć ograniczone godziny otwarcia lub być zamknięte.

 

dni-wolne-szwecja

 

Dni wolne od pracy w Polsce w 2025 roku

 

Podczas planowania działalności biznesowej Szwedzi również muszą pamiętać o kilku ważnych datach dla Polaków. W 2025 roku są to następujące dni: Święto konstytucji 3 Maja, Boże Ciało (19 czerwca), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i Święto Niepodległości (11 listopada). Z tego powodu współpraca biznesowa między Polską a Szwecją w tych dniach może napotkać trudności. Dlatego podczas planowania działalności biznesowej należy uwzględnić święta państwowe obu krajów, aby uniknąć opóźnień i utrudnień logistycznych.

 

Szwecja w Unii Europejskiej – lider gospodarczy

 

Szwecja to jeden z najbogatszych krajów w Unii Europejskiej. W 2022 roku jej dochód narodowy na mieszkańca, liczony według parytetu siły nabywczej, wynosił 119% średniego dochodu per capita w całej UE. Warto zauważyć, że Szwecja jest uznawana za jedną z najlepszych gospodarek wśród państw OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). W rankingu konkurencyjności gospodarki zajmuje 4. miejsce (Polska jest na 50. miejscu), a według Global Innovation Index 2022 World Intellectual Property Organization plasuje się na 3. miejscu (Polska na 38.). Te dane pokazują, że Szwecja jest jednym z liderów w Unii Europejskiej pod względem gospodarczym i innowacyjnym, co stanowi wzór do naśladowania dla innych krajów.

 

Źródła: 
https://www.gov.pl/web/szwecja/informator-ekonomiczny
https://www.timeanddate.com/holidays/sweden/good-friday
https://www.norden.org/en/info-norden/public-holidays-sweden
https://countingthedays.to/se/good-friday/
https://www.timeanddate.com/holidays/sweden/ascension-day
https://www.officeholidays.com/holidays/sweden/sweden-midsummer-day

kalendarze-ze-swietami-w-ueZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00