Gadżety ekologiczne, czyli stworzone z materiałów przyjaznych dla środowiska. Tworzenie gadżetów z materiałów ekologicznych ma na celu przyczynienie się do ochrony środowiska i zmniejszenia negatywnego wpływu na naszą planetę. Firmy coraz częściej decydują się na gadżety i produkty eko. Sposób ten zwłaszcza się sprawdza w firmach które stawiają na ekologię. W ten sposób mogą pokazać czym zajmuje się w firma przy samych materiałach marketingowych. Coraz więcej firm i ludzi zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki działalność człowieka ma na środowisko naturalne. Przez co tworzy się więcej działań o charakterze ochrony środowiska. Wzrasta zapotrzebowanie na produkty i usługi które są tworzone w sposób przyjazny dla środowiska a z tym samym tworzą się nowe z nowych naturalnych surowców. 

Jakie produkty można wykonać w formie ekologicznej?

Najpopularniejsze są kalendarze książkowe z okładką Natura EKO pozyskane z makulatury. Kalendarze ścienne również występują w wersji stworzonej z papieru KRAFT. Posiadają brązowo-szary kolor który mocno kojarzy się z wytworami ekologicznymi. Pozostałe produkty tworzymy z różnych materiałów odnawialnych, takich jak bioplastiki, bambus, drewno, papier z recyklingu, tkaniny organiczne itp. Wybór tych materiałów redukuje wykorzystanie surowców naturalnych i zmniejsza ilość odpadów.

Nasze kalendarze książkowe posiadają Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), który jest międzynarodowym systemem certyfikacji lasów i produktów leśnych, który promuje zrównoważone zarządzanie lasami. Firmy mogą uzyskać certyfikat FSC dla swoich produktów leśnych, jeśli spełniają określone kryteria łańcucha dostaw i śladu pochodzenia surowca. Certyfikat ma na celu umożliwić konsumentom świadomego wyboru produktu.

Jakie cechy ma wybór produktów EKO?

-  Redukcja emisji CO2 i śladu węglowego: Tradycyjne materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą generować dużą ilość emisji CO2 podczas produkcji.

- zwiększenie świadomości ekologicznej: Zwłaszcza przy produkcji gadżetów reklamowych które rozdaje się potem potencjalnym klientom i pracownikom firmy. Takie małe działania mogą przekazać ważne informacje i inspirować innych do podejmowania ważnych ekologicznych decyzji. Im więcej ludzi zainteresuje się tematem, tym lepiej dla naszego środowiska. 

- w wielu przypadkach biodegradowalność i recyklowalność: Eko-materiały reklamowe są często tworzone z materiałów kompostowych. Oznacza to że mogą się rozłożyć w naturalny sposób. Nawet jeśli zgubimy długopis, możemy mieć świadomość że on rozłoży się naturalnie. Podobnie jest z recyklingiem, niektóre produkty tworzone są z surowców które można ponownie przetworzyć i stworzyć zupełnie nowy produkt. 

- ograniczenie ilość chemikaliów i toksyn: Oznacza to że produkty EKO tworzy się w jak najbardziej naturalny sposób z myślą o jak najmniejszym a nawet zerowym użytku substancji chemicznych. Zamiast tego używa się bezpiecznych opcji które nie zaniczyszczą wody czy gleb.

-Długotrwałość: Wbrew wątpliwości materiały eko są często trwalsze i odporne na zużycie. Tak jest w przypadku torby reklamowej którą można zakupić w wersji Kraft, dzięki temu odchodzi się od reklamówek plastikowych które zanieczyszczają nasze środowisko. 

 

Tworzenie gadżetów z materiałów ekologicznych to sposób na prowadzenie działalności biznesowej z poszanowaniem środowiska, przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju.

Jak wygląda tworzenie projektu eko?

Decydując się na gadżet w wersji ekologicznej możemy dodatkowo wzbogacić go projektem graficznym. W szczególności mowa tu o kalendarzach ściennych eko. Podobnie jak zwykłe kalendarze możemy stworzyć projekt który będzie nawiązywał do danej firmy wraz z logotypem i danymi firmy. Główną różnicą pomiędzy kalendarzem eko od zwykłego jest wydruk na papierze kraft który jest brązowego koloru z teksturą przypominającą papier. Mamy na nim możliwość zamieszczania wyłącznie grafik wektorowych a nie zdjęć. W tym przypadku proponujemy grafiki związane z środowiskiem jak na przykład liście, wiatraki, elementy roślinne. Razem całość będzie tworzyć spójną całość.