Jak zrobić kalendarz pogody dla dzieci?

2020-12-31

Jak zrobić kalendarz pogody?

 

Kalendarze najczęściej służą do tego, aby uporządkować życie dorosłych, planować różne zadania i pamiętać o ważnych datach. Czym innym jest kalendarz pogody. Jego Wykonanie to częsty element edukacji przyrodniczej przedszkolaków. Z jednej strony pozwala zwrócić uwagę dziecka na występowanie różnych dni tygodnia i ich cykliczność, zaś z drugiej na występowanie rozmaitych zjawisk pogodowych. Jak przygotować kalendarz pogody dla dzieci? Można do tego wykorzystać klasyczny kalendarz biurowy. Dziś na naszym blogu podpowiadamy, jak to zrobić. Zapraszamy do zabawy!

Kalendarz obserwacji pogody dla dziecka

Czym jest kalendarz pogody?

Każdego dnia dzieci zaznajamiają się z dniami tygodnia i zaznaczają aktualną pogodę na kalendarzu. Na czym dokładnie polega to zadanie? Zadaniem jest obserwacja wszystkich zjawisk atmosferycznych przez 7 dni. W tabeli tygodniowego kalendarza pogody dziecko uzupełnia takie dane jak temperatura powietrza, zachmurzenie, rodzaj opadu oraz inne zjawiska atmosferyczne. Wykorzystywanie kalendarza pogody może być częścią codziennego rytuału w przedszkolu lub w domu. Dzięki temu dziecko uczy się między innymi nazywać dni tygodnia, miesiące i pory roku, zapoznaje się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi pogody i znaczeniem graficznych symboli pogodowych. Ponadto dzięki takiemu zadaniu pociechy uczą się wyciągać wnioski z obserwacji i chociażby dostosowywać swój ubiór do pogody czy przewidywać, co je czeka w danej porze roku, jak na przykład letnie kąpiele w ogródku czy lepienie bałwana zimą. Dodatkowo dziecko w ten sposób wyrabia w sobie systematyczność wykonywanych zadań i wytrwałość, ćwiczy spostrzegawczość i poszerza swój słownik. Oczywiście należy pamiętać, że w wykonywaniu tego zadania powinna uczestniczyć osoba dorosła, która pomoże zrozumieć dziecku, czym są zjawiska pogodowe, z czego wynikają, jaki jest ich przebieg i jakie mają konsekwencje. 

Jak zrobić kalendarz pogody?

 Kalendarz pogody dla dzieci

W internecie dostępnych jest wiele gotowych kalendarzy pogodowych, ale na pewno większą frajdę i pożytek przyniesie dziecku jego samodzielne wykonanie. Jak stworzyć kalendarz obserwacji pogody? Wraz z dzieckiem można przygotować planszę z dniami tygodnia. Do tego pod nazwą każdego dnia można narysować kropki, które pomogą dziecku policzyć i zrozumieć, jaki dzień tygodnia jest dziś. Na osobnej kartce można narysować symbole podstawowych zjawisk atmosferycznych (słońce, zachmurzenie częściowe zachmurzenie, deszcz, śnieg, burza itp.), wyciąć i włożyć do pudełeczka. Symbole będzie można przyklejać klejem na kalendarzu. Każdy dzień tygodnia w kalendarzu można też podzielić na dwie części, jeśli chcemy obserwować pogodę dwa razy dziennie - rano i popołudniu. Do obserwacji pogody można też wykorzystać gotowy kalendarz książkowy, do którego będziemy przyklejać samodzielnie wykonane symbole zjawisk atmosferycznych i wpisywać temperaturę powietrza. W tym przypadku świetnie sprawdzą się także proste kalendarze biurkowe, nazywane inaczej piramidkami. Przy wyborze kalendarza należy zwrócić uwagę, aby posiadał on dość duży druk, a każdy dzień tygodnia był przedstawiony na osobnej kartce. Taki model będzie czytelny dla dziecka i wygodny w użytkowaniu. Ponadto dodatkową zaletą tak przygotowanego kalendarza obserwacji pogody jest to, że dziecko uczy się korzystać z prawdziwego kalendarza, co jest niewątpliwe ważną umiejętnością, przydatną już od najmłodszych lat, ułatwiająca planowanie szkolnych zadań i zarządzenia swoim czasem. Życzymy udanych obserwacji z pociechą!

kalendarze-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00