Kalendarz księżycowy / biodynamiczny. Czym jest?

2021-01-25

Kalendarz księżycowy czy też kalendarz biodynamiczny - czym jest i w czym może pomóc?

W ostatnich latach coraz bardziej popularne w ogrodnictwie staje się pojęcie biodynamiki. Spośród wszystkich technik uprawiania roślin to właśnie ta wzbudza najwięcej kontrowersji. Wywołane jest to przede wszystkim zaufaniem, jakie należy pokładać w zbawienny dla wzrostu roślin wpływ Księżyca. Mimo, iż brzmi to równie prawdopodobnie jak opowieści o bogini Mokosz z czasów Mieszka I, to metoda ta ma coraz szersze grono swoich zwolenników. 

Czym jest kalendarz biodynamiczny?

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny opiera się na znajomości wpływu faz księżyca na uprawiane przez nas rośliny. Dzięki jego znajomości możemy poznać odpowiedni czas na sadzenie roślin, podlewanie ich, zbieranie owoców, a nawet koszenie trawy. Skąd pomysł, żeby uzasadniać te terminy fazą księżyca? Otóż rośliny żyją i rozwijają się dzięki wodzie, ziemi, powietrzu oraz świetle. Te z kolei żywioły stanowią jedność ze wszechświatem, a więc logicznym jest, że Księżyc i jego energia poszczególnych faz wpływają na owe żywioły, jednocześnie wpływając na rozwój roślin.

Jak stosować kalendarz biodynamiczny rolnika / ogrodnika?

Kalendarz biodynamiczny ogrodnika uwzględnia nie tylko zmieniające się fazy Księżyca, ale również znaki zodiaku, przez które przechodzi nasz naturalny satelita. Wszystkie gwiazdozbiory podzielone są na cztery grupy, odpowiadające żywiołom, które z kolei mają bezpośredni wpływ na poszczególne części roślin. Baran, Lew i Strzelec to znaki ognia i odpowiadają za owoc, czyli tą część rośliny, w której znajdują się nasiona. Byk, Panna i Koziorożec to gwiazdozbiory należące do żywiołu ziemi - jak łatwo się domyślić odpowiadając więc za korzeń rośliny, czyli jej część podziemną. Bliźnięta, Waga i Wodnik odpowiadają żywiołowi powietrza i mają wpływ na kwiaty rośliny, natomiast Rak, Skorpion i Ryby to żywioł wody i mają wpływ na liście. 

Co z tego wynika? Gdy Księżyc znajduje się w pierwszym okresie, czyli przechodzi przez znaki żywiołu wody, sadzimy warzywa liściaste. Analogicznie rośliny owocujące w drugim okresie żywiołu ognia, warzywa korzeniowe i byliny w trzecim okresie, a w czwartym, gdy Księżyca ubywa, należy się wstrzymać od siewu i sadzenia. Związane jest to z opadaniem poziomu wód gruntowych, tą przerwę możemy wykorzystać na przykład na odchwaszczanie, przycinanie i inne prace porządkowe w naszym ogrodzie. Gdy Księżyca znowu zaczyna pojawiać się coraz więcej i poziom wody się podnosi, możemy powrócić do pracy w ogrodzie. 

Czy kalendarz biodynamiczny się sprawdza?

Kalendarz księżycowy

Dla jednych kalendarz księżycowy to bajka, dla drugich to oczywista wiedza. W końcu nic nie ma większego wpływu na naszą planetę niż Słońce i Księżyc - ciężko jest podważyć ten argument. A jednak jest “drobne” niedopatrzenie, którego ciężko nie zauważyć. Wpływ Księżyca i jego wpływ na wodę, czyli pływy morskie faktycznie mają miejsce. Według kalendarza biodynamicznego wznoszący się księżyc podnosi nie tylko wody gruntowe ale również soki roślin i pomaga im w cyrkulacji, dlatego też najlepiej zbierać wtedy owoce, ścinać kwiaty i  szczepić rośliny. Z kolei kiedy Księżyc opada, a wraz z nim soki rośliny spływają do jej korzeni - dbamy i zbieramy wówczas warzywa korzeniowe, a inne podcinamy, sadzimy i nawozimy.

Kalendarz biodynamiczny rolnika

W czym jest więc problem? W tym, że wspomniany wcześniej ruch wody nie odbywa się w cyklu miesięcznym, ale dobowym. Oznacza to więc, że codziennie mamy do czynienia z momentem, gdy soki rośliny się podnoszą i opadają, dlaczego więc kalendarz księżycowy nie jest rozpisany na planie dnia, tylko miesiąca, podobnie jak kalendarze książkowe? Być może jest to po prostu wywołane łatwiejszą organizacją pracy w ogrodzie, gdy możemy zaplanować to na cały miesiąc, a nie na jeden dzień. Czy więc kalendarz biodynamiczny sprawdza się więc tak samo dobrze przy uprawie roślin, jak kalendarze plakatowe sprawdzają się w wyznaczaniu daty? To już każdy z Was musi ocenić sam...

kalendarze-trojdzielne-z-logoZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00