Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? - Kalendarz

2022-05-25

Czemu przesadzanie kwiatów jest takie ważne? Przede wszystkim jest to dla nich podstawa do prawidłowego wzrostu. Chroni je również przed różnorakimi chorobami. Jednak nie wszystkie kwiaty potrzebują przesadzania. Tutaj dowiesz się kiedy należy to robić. Zapraszamy do czytania.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Przede wszystkim najlepiej jest wiedzieć, które kwiaty tego potrzebują. Jest naprawdę wiele gatunków roślin i każdy potrzebuje innej opieki. Niektóre muszą dostawać więcej wody, inne zaś więcej słońca. Podczas kupowania rośliny można zapytać w kwiaciarni o dodatkowe informacje dotyczące uprawy, lub poszukać w internecie wpisując nazwę rośliny. Zanim jednak przejdziemy do przesadzania musimy pamiętać o aklimatyzacji kwiatka. Jest to czas w którym nowa roślina musi się przyzwyczaić do nowego miejsca. Taki czas powinien wynosić minimum 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie możemy przejść do ewentualnego przesadzenia. 

przygotowywanie doniczki do przesadzenia

Kwiaty najlepiej przesadzać w okresie ich rozkwitu, czyli w terminie luty - maj. Najlepszym miesiącem jest marzec i kwiecień kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia. W tym terminie rośliny ani nie kwitną ani nie owocują co zmniejsza nam ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Trzeba pamiętać by przesadzenia dokonywać co 2-3 lata, a w przypadku kilku szybko rosnących gatunków, nawet co rok.  Okres ten warto zapisać w kalendarzu.

 Które kwiaty potrzebują przesadzenia? Poza informacjami które możemy znaleźć w internecie dotyczące konkretnego gatunku, są jeszcze pewne zasady o których należy pamiętać. Roślina często daje nam sama znać kiedy potrzebuje przesadzania. Oto kilka znaków: 

Jak przesadzać rośliny?

Najważniejszy w tym procesie jest dobór odpowiednich narzędzi. Mowa tu szczególnie o doniczce i ziemi. Doniczka musi być odpowiednio duża, na pewno większa niż ta użyta poprzednio. Około 4 cm większa w średnicy, a przy dużych, mocno zakorzenionych roślinach nawet o 10 cm większa. Zalecamy użycie doniczek z dziurami na spodzie które odprowadzają nadmiar wody. Alternatywą doniczek są zwykłe miseczki, a do małych kwiatów, nawet kubki. Jeśli chodzi o ziemię, to najlepiej używać tych workowanych z marketu ogrodniczego. Trzeba zwrócić uwagę na jej skład. Każda roślina potrafi się lepiej przystosować do innych rodzai ziemi. Większość roślin najlepiej rozwija się w podłożu lekko kwaśnym lub obojętnym.

przesadzania kwiata doniczkowego

Kiedy mamy już wszystko należy przejść do samego procesu. W pierwszym kroku wsypujemy drenaż, na sam spód naszej nowej doniczki (około 2-4 cm). Można (lecz nie trzeba) położyć na nią agrowłókninę, która sprawi że otwory w doniczce będą czyste. Następnie dodajemy ziemię i w ten sposób mamy przygotowaney już całe podłoże. Delikatnie przekładamy roślinę do nowej doniczki, zakopując jeszcze jego korzenie dodatkową warstwą ziemi. Teraz możemy pomyśleć o dodatkowym nawożeniu. Nie zapominajmy też o regularnym podlewaniu.

Pamiętaj o przesadzeniu!

Mamy świadomość, że łatwo jest zapomnieć nawet o przesadzaniu roślin. Warto mieć jakiś notatnik a najlepiej kalendarz podręczny do określenia dat na pracę z roślinami. Ten gadżet nie tylko pomoże w celach pamięciowych, ale można go również użyć do rozpisania organizacji pracy w naszym domowym ogródku. Można przeznaczyć jeden kalendarz na rzeczy związane z roślinami, które mogą później pomóc w zobaczeniu dokładnego procesu rozwoju roślin.

kalendarze-ksiazkowe-z-projektem-firmowymZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00