Wieczny kalendarz - co to jest i jak działa?

2022-05-12

Jest wiele rodzajów kalendarzy na świecie. Najbardziej znanym dla nas jest gregoriański, ale istnieje również kalendarz chiński, muzułmański itp. Mogą się one różnić wyglądem a nawet kształtem. Opisywaliśmy je bardziej szczegółowo w artykule: Kalendarze innych kultur - różnice w mierzeniu czasu.  Ciekawym przykładem jest kalendarz wieczny, czyli najbardziej nietypowy rodzaj kalendarza jaki istnieje. Przyjrzyjmy się jemu w tym artykule.

kalendarz wieczny

Co to jest kalendarz wieczny

Najpierw przyjrzyjmy się samej genezie. Kalendarz wieczny, inaczej nazywany również perpetualnym - jest to rodzaj tabeli która w prosty sposób pomaga w odnalezieniu określonego dnia tygodnia w kalendarzu gregoriańskim. Można to sprawdzić w oparciu o dzień miesiąca, sam miesiąc i rok. Nie ma za to możliwości obliczenia roku na podstawie daty. Jest masa kalkulatorów w internecie która pozwala obliczyć daną datę w oparciu o wpisane dane. Ta metoda jest zdecydowanie prostsza niż liczenie tego samemu. Jednak do własnych obliczeń przydaje się wzór opracowanego przez Christina Zellera (uproszczony przez Mike’a Keitha), który wygląda tak:

dzień tygodnia = ([23m/9] + d + 4 + y + [z/4] + [z/100] + [z/400] - c) mod 7

we wzorze litery odpowiadają odpowiednim wyrazom. Przykładowo m to miesiąc. Na podstawie tego właśnie wzoru powstały wcześniej wspomniane tabele, które nazywane są również kalendarzami stuletnimi.

Rodzaje kalendarze wiecznego

Jest również inna wersja kalendarza wiecznego, czyli taka do postawienia na biurku, ważnego dłużej niż jeden rok. Oznacza to, że nie musimy co rok kupować nowego. Jak to działa? Taki kalendarz nie ma roku, tylko miesiąc i dni tygodnia. Musimy go codziennie przestawiać aby był aktualny. Są również rozbudowane wersje, w których można również ustawić swój nastrój na dany dzień. Uważa się, że taka forma może pomóc w stworzeniu własnego rytuału wejścia do pracy jak i rytmu produktywności. Wszakże codziennie trzeba pilnować by przestawić karteczki z datami. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych wersji:

Kalendarz drewniany -  mamy tutaj kilka różnych wersji wyglądu. W zależności od producenta może on wyglądać inaczej. Chodzi w nim jednak o to by ustawiać własnoręcznie dzień, tydzień i miesiąc. Większość z nich jest okrągła co daje możliwość przesuwania paska z datami w bardzo prosty sposób. Występują też wersje prostokątne z wyrysowaną tabelą.

Kalendarz magnetyczny - Podobnie jak w opisanym wyżej, sami musimy przestawiać elementy wskazując obecną datę. Tutaj jednak pomysł jest dość kreatywny, gdyż robimy to za pomocą doczepianych kulistych magnesów. Sam kalendarz przedstawiany jest w formie obręczy, w którym kulka zewnętrzna określa dzień tygodnia zaś wewnętrzna miesiąc. Sam kalendarz jest bardzo nowoczesny z wyglądu gdyż zrobiony jest z metalu.

Kalendarz z mosiądzu - bardzo dekoracyjny i unikalny produkt. Tutaj mamy już wbudowaną tabelę z datami i miesiącami. Nic nie musimy przedstawiać, wystarczy policzyć patrząc na odpowiednie rubryki. 

Piramidki, puzzle - Niektóre wersje są naprawdę kreatywne i mogą służyć nawet jako rodzaj zabawy. Mowa tu na przykład o datach które są wyrysowane na kostkach które musimy obracać w celu ustawienia odpowiedniej daty. Wersji biurkowych jest najwięcej, czy to papierowe czy drewniane. 

W zegarku - aktualna technologia pozwala na coraz większe eksperymenty, dzięki czemu taki kalendarz możemy znaleźć nawet w zegarku. Jego głównym atutem jest to, że nie trzeba go codzienne przestawiać. Korekta daty dzieje się niezmiernie rzadko. Nie trzeba tego robić w miesiącach mających mniej niż 31 dni. 

kalendarz wieczny klocki

Alternatywy kalendarza wiecznego

Mamy świadomość, że sam kalendarz wieczny jest bardzo ciekawą formą sprawdzenia daty, lecz na pewno nie spodoba się on każdemu. Bardziej może się nadawać jako forma upominku dla znajomego, lub do własnego użytku. W firmach czy biurach stawia się na szybkość i sprawność podczas pracy dlatego bardziej nadadzą się kalendarze umożliwiające szybkie sprawdzenie daty. Przeważnie używa się kalendarzy biurkowych jak i trójdzielnych. W celu zapisków szerszej ilości informacji, na pewno przyda się podręczny kalendarz książkowy. Rodzaj wieczny może być dodatkiem w firmie w dopełnieniu o standardowe kalendarze. 

Kalendarze książkowe z kalendarzem stuletnim

kalendarz stuletni

Produkowane przez nas kalendarze książkowe również posiadają w części informacyjnej kalendarz stuletni. Jest to specjalny kalendarz na lata 1901-2040. Właściwość stosowanego powszechnie kalendarza polegającego na następstwie 7 dni tygodnia oraz występowania co cztery lata roku przystępnego, a zatem powtarzalność układu i numeracji dni miesiąca co 4 x 7 = 28 lat, umożliwia zestawienie prostej tabeli do wyznaczania nazw dowolnie wybranych dni tygodnia w stuleciu.

Wystarczy odczytać odpowiednią liczbę na przecięciu linii wybranego miesiąca i roku z większej tabeli i dodać tę liczbę do liczny będącą datą poszukiwanego dnia tygodnia. Sumę tych liczb należy odszukać w “tablicy kodowej”. Umożliwia ona identyfikację poszukiwanego dnia. 

Przykład: 

Oznaczamy dzień tygodnia pod datą 20 kwietnia 1994 roku. Liczba kontrolna wiersza roku 94 i kolumny kwietnia wynosi 4, zatem liczba przejściowa daty 20 kwietnia wynosi 20 + 4 = 24. Numer ten w tablicy kodowej odpowiada środzie.

kalendarze-ksiazkowe-firmoweZadzwoń lub napisz

Masz pytania bądź chcesz dowiedzieć się jaki produkt sprawdzi się najlepiej dla Ciebie? Zadzwoń do nas lub napisz email.


Zadzwoń
telefon:
+48 71 88 08 663
+48 505 033 448
+48 573 878 066


Napisz

Złóż zamówienie lub dowiedz się więcej

Możesz skorzystać również z formularza kontaktowego. Nasza obsługa Klienta odezwię się w przeciągu 2h w dni robocze w godzinach 8.00-16.00