Kalendarz ścienny to jeden z najpopularniejszych rodzai kalendarza, który jest zawieszany na ścianie. Kalendarz może wisieć zarówno w domach, biurach, szkołach, jak i innych miejscach publicznych. Jego główna różnica pomiędzy książkowym to przede wszystkim atrakcyjny układ oraz projekt graficzny. Można dopasować grafikę wraz z kolorystyką pod konkretną firmę co czyni świetny gadżet reklamowy. Kalendarze ścienne są popularne zarówno w sferze prywatnej, jak i biznesowej. Są wykorzystywane do śledzenia terminów, zaplanowania spotkań, urodzin, ważnych wydarzeń, a także służą jako dekoracyjny element przestrzeni.

Co charakteryzuje kalendarz ścienny?

To co charakteryzuje kalendarz ścienny to jego wielkość. Z powodu zawieszenia go na ścianie kalendarz musi być dość widoczny z dalszej odległości. Ma na tyle dużą powierzchnię, że daty oraz miesiące są wyraźnie i czytelne. Dodatkowe zamieszczenie grafiki dodaje więcej atrakcyjności. Mogą być to ilustracje, logo firmy czy zdjęcia budynków lub rzeczy związanych z daną firmą. Są to elementy dekoracyjne które bardziej przyciągają uwagę odbiorcy. Dodatkowo można zamieścić różnorakie informacje które pomogą bardziej poznać firmę. Mogą to być podstawowe informacje o tym czym zajmuje się dana branża lub dodać numer kontaktowy i adres. 

Poza świetnym produktem promocyjnym może on być również bardzo przydatny oraz praktyczny. Każdy kalendarz ścienny posiada kalendarium całoroczne. Oznacza to że możemy sprawdzić obecną datę jak i nadchodzącą. Znajdują się tam również dodatkowe informacje jakimi są święta, dni wolne od pracy, fazy Księżyca, ważne wydarzenia historyczne itp. Jeśli zależy nam na jakimś konkretnym wydarzeniu lub chcemy aby kalendarium posiadało niestandardowe podpisy pod datami, jesteśmy w stanie to wykonać. Należy tylko pamiętać by zamówienie takiego kalendarza odbyło się znacznie wcześniej. Nasi graficy potrzebują czasu na dokładne sprawdzenie i uzupełnienie dat kalendarium. Najlepiej jest wykonać takie zamówienie na przełomie września – października. 

Kalendarze ściennie są bardzo praktyczne i można je zawiesić w różnych miejscach na ścianie i nie tylko. Najlepiej jest to zrobić w miejscu widocznym jeśli jest to biuro tak aby nowi klienci mogli je zobaczyć. Kalendarze które zostaną rozdane dla klientów bądź kontrahentów również mogą się mocno przyczynić do promocji. Inne firmy mogą zawiesić je u siebie w biurze, bądź w sklepie przez co firma dostaje dodatkową reklamę. Jest to promocja marki, klient widząc logo firmy wchodząc codziennie do sklepu może automatycznie je zapamiętać, przez co tworzy się świadomość klienta o danej firmie. Dodatkowa grafika umieszczona na kalendarzu może pomóc wskazać czym zajmuje się dana firma. Równie dobrym wyborem do biura może być kalendarz biurkowy.

 

Jakie mamy rodzaje kalendarzy ściennych?

Najbardziej znanym kalendarzem jest dzielny - charakteryzuje się podziałem na 3 bądź 4 części. Występuje też mała wersja jednodzielna. Kalendarz trójdzielny jest stosunkowo długi lecz można złożyć go na 3 części przez co nie zajmuje tak dużo miejsca podczas transportu. Każdy panel w takim kalendarzu reprezentuje jeden miesiąc a całość obejmuje cały rok. Kalendarz jest bardzo łatwy w odczycie, oferuje szeroką przestrzeń na każdy miesiąc, co sprawia, że daty, dni tygodnia i wydarzenia są czytelne.Przejrzysta prezentacja miesięcy pozwala na szybkie spojrzenie na przyszłe i aktualne terminy. Jego widoczność też jest dobrze zaprojektowana, dzięki temu widzimy aktualny miesiąc, przeszły i przyszły. Pomoże nam to zaplanować wydarzenia na nadchodzący miesiąc. 

Kolejnym modelem są większe kalendarze plakatowe bądź wieloplanszowe. Nie mają one podziału na 3-4 części a całość dopełnia grafika wraz z kalendarium. Plakatowe są największym modelem kalendarza ściennego. Są one największe gdyż kalendarium jest na nim drukowane od razu na kartonie. Jest to więc jedna plansza z wydrukiem całorocznym. Z tego powodu kalendarz jest większych rozmiarów, byśmy mogli zobaczyć daty z większej odległości. Ten model na pewno bardziej proponujemy firmą którym bardziej zależy na grafice niż na samej czytelności kalendarium. Nada się na pewno bardzo dobrze w ramach reklamowych kiedy to chcemy pokazać firmę i zachęcić klientów do zakupów w danej firmie. Druga wersja jest nazwywana wieloplanszową ze względu na zamieszczenie jednej grafiki z kalendarium na jednej planszy. Co miesiąc więc zmieniamy jedną stronę. Jest to bardzo atrakcyjna forma z powodu comiesięcznej zmiany grafiki. Kalendarz wieloplanszowy jest złączony spiralą co ułatwia zmienianie miesiąca.

Kalendarze ścienne są popularne w firmach biznesowych, ponieważ łączą w sobie praktyczność, trwałość i skuteczność reklamy. Są to doskonałe narzędzia do promocji marki, utrzymania obecności w świadomości klientów i pracowników oraz organizacji czasu w miejscu pracy.